Polskie Radio Dzieciom

Doradztwo zawodowe już w przedszkolu?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 13:53
W ministerialnych rozporządzeniach są zapisy traktujące o tym, że zajęcia związane z szeroko pojętym doradztwem zawodowym powinny być prowadzone już od przedszkola do szkoły średniej włącznie. Jak powinny wyglądać takie zajęcia? Czemu mają służyć? Po szczegóły zapraszamy poniżej!
Doradztwo zawodowe już w przedszkolu  - tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Doradztwo zawodowe już w przedszkolu - tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Glow Images/East News

Doradztwo zawodowe jest elementem niezbędnym na każdym etapie edukacji. Uczeń, który ma z nim styczność, wyrasta na osobę świadomą zmian zachodzących na rynku pracy, chcącą poznawać zarówno świat zawodów, jak i siebie, znającą swoje zainteresowania i predyspozycje oraz posiadającą wyobrażenie na temat pracy i jej wagi w dorosłym życiu. 

Doradztwo zawodowe już w przedszkolu

– Zajęcia z doradztwa zawodowego dla przedszkolaków są bardzo kreatywne – zauważyła Edyta Załoga – Skupiają się na poznawaniu zawodów poprzez wychodzenie do różnych miejsc pracy. Bardzo często nauczyciele zapraszają do przedszkola przedstawicieli różnych zawodów. Dzieci mogą także oglądać filmy dotyczące różnych zawodów czy rysować siebie wykonujących zawody, z którymi chcieliby związać swoją przyszłość. Praca z przedszkolakami to także rozmowy na temat ich zainteresowań.

Zainteresowania i predyspozycje w kontekście wyboru przyszłego zawodu

Podobnie jak zainteresowania, w procesie kształcenia zmieniają się zarówno mocne i słabe stronny, jak i wyobrażenia uczniów na temat zawodów oraz ich wybory. – Każdy doradca zawodowy stara się nakierować uczniów na przyszłe szkoły i zawody, ale patrzy również pod kątem możliwości i predyspozycji uczniów – wyjaśniła doradczyni zawodowa – Nie zawsze nasze wyobrażenia pokrywają się z naszymi predyspozycjami i bardzo często również z wynikami na egzaminach. 

Posłuchaj
59:57 2023_03_02 21_00_48_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Doradztwo zawodowe na każdym etapie edukacji_Strefa Rodzica 2 marca

 

Gość Polskiego Radia Dzieciom podkreśliła, że nie ma lepszej metody na poznanie kompetencji ucznia niż indywidualna rozmowa. Testy znane z zajęć doradztwa zawodowego mogą stanowić dla ucznia drogowskaz, ale nie zastąpią rozmowy, która pozwala na lepsze poznanie.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Edyta Załoga - autorka programu doradztwa zawodowego dla klas VII-VIII szkoły podstawowej
Data emisji: 02.03.2023
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:
Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?
Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak trening umiejętności społecznych umożliwia rozwiązanie konfliktowych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:10
Zdarza się, że doświadczając sytuacji konfliktowych nie wiemy, jak się zachować. Problem ten dotyczy także osób młodszych i dzieci, które mogą być narażone na hejt i wyśmiewanie w przedszkolu, szkole lub w internecie. W rozwiązaniu takich przypadków pomocny jest trening umiejętności społecznych, dzięki któremu uczymy się m.in. komunikować z innymi i rozpoznawać swoje emocje. Edukację w tym zakresie można rozpocząć już od wczesnych lat życia poprzez uczestniczenie w warsztatach oraz rozwiązywanie specjalnie przygotowanych zestawów ćwiczeń z książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół", współautorstwa Damiana Berenta, gościa "Strefy Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 19:07
Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
rozwiń zwiń