Polskie Radio Dzieciom

Co robić, gdy mamy dość dzieci? Czy takie uczucia są normalne?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 18:21
Rodzicielstwo to wyjątkowe doświadczenie pełne miłości, wyzwań, radości, ale także momentów skrajnego zmęczenia. Choć powszechnie mówi się o blaskach rodzicielstwa, o tym, jak dzieci wnoszą w nasze życie sens i radość, to rzadziej porusza się temat trudności i momentów, w których każdy rodzic może czuć, że ma "dość". To uczucie jest naturalne, a nawet nieuniknione. Warto o nim mówić, bo zrozumienie i akceptacja własnych emocji są kluczowe dla zdrowego rodzicielstwa. O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Marcin Perfuński rozmawiał z psycholog Anitą Janeczek-Romanowską.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Wakacje, które dla wielu osób są czasem odpoczynku, dla rodziców mogą stanowić wyzwanie. Zamiast pracy zawodowej, dochodzi intensywna opieka nad dziećmi. Nawet jeśli uda się zorganizować wyjazd na obóz czy kolonie, większość wakacji spędza się razem, co może być przytłaczające. Bywają momenty, kiedy rodzice czują, że "mają dość" – czajnik zaczyna się gotować, a woda za chwilę wykipi. Czy to oznacza, że mamy dość dzieci? Czy takie uczucia są normalne?

Zdaniem gościa Polskiego Radia Dzieciom, zdecydowanie tak! Odczuwanie zmęczenia, frustracji, a nawet złości w relacji z dzieckiem nie jest oznaką braku miłości czy nieodpowiedzialności - powiedziała psycholog dodając, że to naturalna reakcja na przeciążenie. Rodzice, którzy spędzają dużo czasu z dziećmi, mogą odczuwać przytłoczenie, szczególnie gdy brakuje im chwil na oddech i regenerację.

Za mało siebie, za dużo dzieci

W takich momentach, kiedy czujemy, że mamy wszystkiego dość, warto zastanowić się, czy przypadkiem nie mamy 'za mało siebie' w codziennym życiu. Psycholożka Anita Janeczek-Romanowska podkreśliła, że kiedy pojawia się myśl, że mamy dość dzieci, warto zadać sobie pytanie, czy to nie jest sygnał, że sami mamy za mało przestrzeni na swoje potrzeby, prywatność, czy czas tylko dla siebie. Nie chodzi o to, że dzieci jest za dużo, ale że nas samych jest za mało.


Posłuchaj
77:56 0708 podcast Marcin Perfuński (online-audio-converter.com).mp3 Co robić, gdy mamy dość dzieci? Na "Strefę rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zaprasza Marcin Perfuński _07.08.2024

 

Jako rodzice często stawiamy potrzeby dzieci na pierwszym miejscu, zapominając o sobie. W codziennej gonitwie między pracą, szkołą a domem trudno znaleźć czas na chwilę wytchnienia. W takich momentach niejednokrotnie pojawia się frustracja, która może narastać, prowadząc do wybuchów złości. To naturalna reakcja organizmu na przeciążenie, a nie oznaka, że nie kochamy swoich dzieci. 

Normalizowanie trudnych emocji

Mówienie o zmęczeniu i trudnych emocjach związanych z rodzicielstwem jest ważne. Wielu rodziców boi się przyznać do tego, że czasem czują się przytłoczeni, ponieważ obawiają się oceny ze strony innych. Społeczeństwo często idealizuje obraz rodzicielstwa, pomijając jego ciemniejsze strony. W rezultacie, kiedy rodzice odczuwają złość lub frustrację, mogą mieć poczucie winy, co tylko pogłębia ich trudności.

Tymczasem przyznanie się do zmęczenia i szukanie wsparcia może przynieść ulgę. Zrozumienie, że te uczucia są normalne i powszechne, pozwala na zbudowanie wspólnoty doświadczeń. Rodzice, którzy dzielą się swoimi trudnościami, mogą poczuć, że nie są w tym sami, a to z kolei może pomóc im lepiej radzić sobie z wyzwaniami.

Więcej na ten temat w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Anita Janeczek-Romanowska, psycholożka dziecięca.
Data emisji: 7.08.2024
Godzina emisji: 21.00 - 23.00.

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, że czasami nas na coś nie stać?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 10:00
Jak tłumaczyć dzieciom kwestie ograniczonych środków rodziców, jak z nimi rozmawiać, aby w świecie, w którym konsumpcja zajmuje bardzo mocne miejsce, nie czuły się gorsze i czy faktycznie najlepsze są te wakacje, które są spędzone w egzotycznych krajach? Na te i inne pytania odpowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom psycholog Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: "Trauma to coś znacznie poważniejszego niż stres". Z czym warto się zgłosić do specjalisty?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 13:00
Trauma to słowo modne i nadużywane w ostatnich latach. Jak zauważył Maciej Frasunkiewicz, wynoszenie takich terminów poza gabinet zaczęło narastać po okresie pandemii, kiedy wzrosło zainteresowanie psychiatrią i psychologią. - Ma to swoje dobre i złe strony - dodał ekspert w audycji "Strefa rodzica".
rozwiń zwiń