Eksperci ostrzegają przed publikowaniem zdjęć dzieci w Internecie. Zdaniem specjalistów fotografie, które coraz częściej zamieszczane są w mediach społecznościowych, mogą być wykorzystane w krzywdzący dla dzieci sposób.
Konrad Ciesiołkiewicz zwracał uwagę, że wizerunek dziecka, jego zdjęcia czy materiały wideo są danymi osobowymi, które należy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, chronić w sposób szczególny. - Przechodzimy nad tym do porządku dziennego, dziś mamy zupełnie inną kulturę, nie cenimy wizerunku, a jest on wartością znacznie ważniejszą i większą, niż to się nam na co dzień wydaje - zauważył.
- W świecie mediów cyfrowych, społecznościowych "płacimy" danymi osobowymi, informacjami, w tym przypadku, o dziecku. Bardzo szybko jesteśmy w stanie zidentyfikować nie tylko imię nazwisko rodziny, ale placówkę szkolną czy przedszkolną, klub sportowy czy dodatkowe lekcje, na które uczęszcza dziecko, co lubi, a czego nie. To są dane, które przekazujemy podmiotom komercyjnym, ale nie tylko one mają do tego dostęp. Mają go również ludzie, którzy mogą mieć złe intencje. Przestrzeń mediów społecznościowych jest najczęściej przestrzenną otwartą, nie zamykamy jej - mówił gość audycji.
118:43 Radio_Dzieciom 2024_09_10-21-00-47.mp3 Wizerunek dziecka w sieci (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)
Ciesiołkiewicz powołał się m.in. na badania z Australii, gdzie stwierdzono, że połowa treści udostępnianych przez strony z materiałami o charakterze pedofilskim została pozyskana z powszechnie dostępnych źródeł i pochodzi od rodzin i bliskich dzieci. - To jeden z dramatycznych dowodów na instytucjonalną nieodpowiedzialność, do której doprowadziliśmy i na którą wciąż przyzwalamy - ostrzegał.
Raz umieszczone w sieci zdjęcia czy filmy mogą błyskawicznie rozprzestrzeniać się i być modyfikowane na wiele sposobów przez innych internautów, ukazując wizerunki dzieci w przeróżnych kontekstach. Oprócz zagrożeń dla bezpieczeństwa publikacje te mogą nieść trudne konsekwencje dla samopoczucia młodych, a także rzutować na ich życie - dziś i w przyszłości.
Jak wynika z raportu Nastolatki 3.0 (2023), 45,5% badanych nastolatków deklaruje, że rodzice lub opiekunowie upubliczniają ich wizerunek, przy czym 23,8% nastolatków odczuwa z tego powodu zawstydzenie, a 18,8% niezadowolenie. Warto, aby dorośli, w tym osoby pracujące w szkołach, przedszkolach, organizacjach i placówkach opiekuńczych, miały tego świadomość.
Czytaj więcej:
Publikacja pt. "Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?" przygotowana przez Urząd Ochrony Danych Osobowych wraz z Fundacją Orange powstała głównie z myślą o osobach pracujących w organizacjach i placówkach działających na rzecz dzieci m.in. w szkołach, przedszkolach, klubach sportowych, domach kultury, organizacjach pozarządowych. To one odegrać mogą kluczową rolę - swoimi decyzjami dawać przykład i podnosić świadomość - także rodziców i opiekunów - na temat praw dzieci do prywatności i podmiotowego ich traktowania.
Więcej w zapisie audycji
***
Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotował i prowadził: Marcin Perfuński
Goście: Konrad Ciesiołkiewicz (Fundacja Orange), Aleksandra Rodzewicz (Instytut Badań Edukacyjnych), Magdalena Bigaj (Instytut Cyfrowego Obywatelstwa)
Data emisji: 10.09.2024
Godzina emisji: 21:00
Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!