Polskie Radio Dzieciom

Terapia przez sztukę: "To doświadczenie bywa odkrywcze"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 14:19
- Arteterapia polega na wyjściu z naszej szarej codzienności i przebywaniu w przyjemnej, pięknej przestrzeni, w otoczeniu sztuki. Wtedy możemy poczuć się bezpiecznie, skupić się na sobie i na tym co odczuwamy. To bywa odkrywcze - wyjaśniła Anna Mikoz, gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, która wyjaśniła na czym polega ta dziedzina terapii.
Arteterapia to opcja dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy, ale boją się społecznego ostracyzmu.
Arteterapia to opcja dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy, ale boją się społecznego ostracyzmu.Foto: Sergey Nivens/shutterstock.com/cc

Arteterapia to opcja dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy, ale boją się społecznego ostracyzmu - na przykład młodzieży oraz idealne rozwiązanie dla osób szukających samorozwoju. 25% Polaków, czyli około 8 milionów osób, doświadcza w swoim życiu różnych zaburzeń psychicznych. Jednak tylko 16% z tych osób zdecydowało się na skorzystanie z pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej. 

Program "Siła kultury" to cykl warsztatów, dzięki którym uczestnicy pod okiem ekspertów, doświadczają sztuki, odczuwają ulgę psychiczną, mają ułatwiony wgląd w siebie i uczą się zdrowej ekspresji. Jak zaznaczyła na początku rozmowy Anna Mikosz, słowo arteterapia nie oddaje do końca znaczenia tego czym zajmujemy się w naszej Fundacji. - Arteterapia ma dwa filary. Jeden to edukacja, a drugi terapia kiedy mierzymy się z kryzysami poprzez sztukę - powiedziała ekspertka i dodała, że sztuka jest narzędziem w arteterapii wykorzystywanym do poznania nas od środka. - Psycholodzy nazywają to wglądem. Dzięki temu lepiej komunikujemy się z ludźmi i poznajemy samego siebie - wyjaśniła w Polskim Radiu Dzieciom.

Dzięki sztuce dotykamy takich obszarów, których nie znamy i nie mieliśmy pojęcia, że je posiadamy, zauważyła Magdalena Łyczko i opowiedziała o swoich ostatnich doświadczeniach, kiedy uczestniczyła w warsztatach na Akademii Sztuk Pięknych. - Jak weszłam na salę, gdzie mieliśmy pracować to krzyknęłam: co w moim życiu poszło nie tak, że jestem tutaj po raz pierwszy! - opowiadała. - Tematem naszego spotkania był kolor. Należało podejść do stołu z bogatą paletą barw i wybrać kolor, który mnie opisuje. Ja wybrałam różowy. Ale w trakcie warsztatów chciało mi się wyć i nie wiedziałam jak długo tam wytrzymam, ponieważ byłam bardzo poruszona tym co działo się ze mną podczas tego spotkania- opowiedziała Magdalena Łyczko
 
W audycji Anna Mikosz prezeska Europejskiej Fundacji Terapii przez Sztukę opowiedziała na czym polega terapia przez sztukę komu może być pomocna oraz jakie techniki są tam stosowane. A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
38:38 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 październik 2024 21_05_35.mp3 W Strefie Rodzica: czym jest skuteczność rodzicielska? Jakie są kompetencje wychowawcze? Czy można nauczyć się rodzicielstwa?
 
 
Anna Mikosz - Prezeska Europejskiej Fundacji Terapii przez Sztukę i dziennikarka Magdalena Łyczko Anna Mikosz - Prezeska Europejskiej Fundacji Terapii przez Sztukę i dziennikarka Magdalena Łyczko
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Anna Mikosz - Prezeska Europejskiej Fundacji Terapii przez Sztukę i Magdalena Łyczko dziennikarka
Data emisji: 12.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nie ma wakacji od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W "Strefie Rodzica" jak spędzić urlop bez wpadek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 10:00
- Nie ścigajmy się nigdy ze wskazaniami nawigacji. Wykorzystajmy czas na to, żeby w sposób bezpieczny dojechać do celu - ostrzegał w Polskim Radiu Dzieciom gość audycji "Strefa Rodzica" komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i podał wiele praktycznych wskazówek jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem podczas letniego wypoczynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 12:41
- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
rozwiń zwiń