Polskie Radio Dzieciom

Radość i poczucie winy, czyli cienie i blaski bycia wcześniaczą mamą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 06:00
- Od początku mogliśmy ich dotykać, wkładać rękę do inkubatora. Są jednak takie dzieci, które się rodzą w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży i one nie mają tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest cieniusieńka jak papier. Rodzice nie mogą ich nawet  dotknąć, bo to sprawia ból - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Marta Pietrusińska.
U bardzo wielu matek wcześniaków pojawia się poczucie winy. Istnieje bowiem przeświadczenie, że ciało matki jest najlepszym miejscem rozwoju dziecka w okresie prenatalnym.
U bardzo wielu matek wcześniaków pojawia się poczucie winy. Istnieje bowiem przeświadczenie, że ciało matki jest najlepszym miejscem rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Foto: shutterstock.com/Praisaeng

W "Strefie Rodzica" Marta Pietrusińska, gość Kariny Terzoni opowiedziała o tym kim jest wcześniacza mama, jak wyglądały pierwsze trzy miesiące życia jej synków, które spędzili w szpitalu. Zdradziła też z czym wiąże się wcześniactwo, jak przekłada się na emocje i rytm życia rodziny, a także, czym jest żałoba po trzecim trymestrze ciąży.

- O porodzie i pierwszym spotkaniu ze swoimi dziećmi mówi się często jako o najszczęśliwszym dniu swojego życia. Mój mąż był przeszczęśliwy, ja odczuwałam zaś przede wszystkim ogromne poczucie winy i ogromną złość. To pokazuje, jak bardzo hormony i to, co się dzieje z ciałem kobiety po urodzeniu dzieci ma wpływ na budowanie relacji z nimi – wspominała gość audycji Marta Pietrusińska.

Marta urodziła synków w 28tc, ważyli mniej niż 1kg, a 90 dni spędzili w szpitalu. Dzisiaj mają urodzeniowo 16 miesięcy, chodzą do żłobka i super się rozwijają. Marta prowadzi zaś grupę wsparcia dla mam wcześniaków. A więcej o tym co działo się w rodzinie, w której pojawiły się wcześniaki można posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
14:52 [i]3110 KARINA_wcześniaki.mp3 Marta Pietrusińska o byciu wcześniaczą mamą

 


* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Karina Terzoni
Goście: Marta Pietrusińska
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Samobójstwa i kryzysy psychiczne matek. "Zaprzeczenie problemom nie oznacza, że one znikną"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:07
Jak pomóc mamie, o której wiemy, że przestała sobie radzić i być może potrzebuje pomocy? Może warto porozmawiać, zaoferować pomoc... Tylko jak to zrobić? Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, który działa w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motywacja może ugasić słomiany zapał. Skąd ją czerpać?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:07
Badania dowodzą, że jedynie 8-15 proc. osób realizuje noworoczne plany p.t.: schudnę, zmienię pracę, wyjadę w podróż dookoła świata, nauczę się nowego języka obcego. Jak się zmotywować i nie odkładać wszystkiego na potem, radził w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Piotr Mosak psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polska zmierza w stronę wychowania bez przemocy? Badania, statystyki i rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:04
Jeden na trzech Polaków wciąż dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, a 80 proc. rodziców stosowanie krzyku jako metody dyscyplinującej. Tymczasem są to metody, które konstytucyjnie zostały zakazane, o czym też świadomość jest niewielka. Jak budowana jest relacja z dzieckiem, które boi się krzyku i klapsów? Można o tym posłuchać w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń