Polskie Radio Dzieciom

Samobójstwa i kryzysy psychiczne matek. "Zaprzeczenie problemom nie oznacza, że one znikną"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:07
Jak pomóc mamie, o której wiemy, że przestała sobie radzić i być może potrzebuje pomocy? Może warto porozmawiać, zaoferować pomoc... Tylko jak to zrobić? Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, który działa w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Pierwszy raz od trzech lat mamy spadek liczby samobójstw
Pierwszy raz od trzech lat mamy spadek liczby samobójstwFoto: Shutterstock/Nina Nayko

Zachorowalność na zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym jest coraz większa. Nie jest jednak możliwe wskazanie jednej przyczyny samobójstwa. Zawsze wpływa na to wiele czynników, które mogą decydować o tym, że osoba stanie przed tak tragicznym dylematem. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" suicydolog Lucyna Kicińska.

Jak zaznaczyła na początku rozmowy Karina Terzoni z samobójstwami jest trochę tak jak z nowotworami. - Wiemy, że sprawa jest poważna, że dotyczy coraz szerszego grona osób, ale mamy taką nadzieję, że to będzie dotyczyło wszystkich, na pewno nie nas, nie naszych bliskich i że to gdzieś jest daleko, poza nami - mówiła prowadzącą.

Zgodziła się z tym Lucyna Kicińska. - Rzeczywiście, bardzo chcielibyśmy unikać tego tematu, tak samo, jak tematu nowotworów. Natomiast w momencie, kiedy już podejrzewamy, że jest nowotwór albo mamy diagnozę, to zupełnie inaczej postępujemy, niż jeżeli mówimy o kryzysie psychicznym czy kryzysie samobójczym.

Zdecydowana większość osób, która mierzy się z chorobą nowotworową leczy się. Bliscy wspierają ich i towarzyszą im, wchodzą w taki tryb zadaniowy - powiedziała ekspertka i dodała: - Natomiast kiedy mówimy o kryzysie psychicznym, o kryzysie samobójczym, kiedy mówimy o kimś, kto jest po próbie samobójczej, to niestety nie ma takiego trybu zadaniowego, nie ma takiej wspólnoty, takiej jedności, takiego wspólnego celu, żeby wejść z tego kryzysu. Mamy taką nieświadomą intencję, że jeżeli zaprzeczymy temu, że kryzys nie powinien istnieć, to że jego nie będzie. Z drugiej strony, kiedy jest już ktoś, kto jest po próbie samobójczej, to bardzo często bliscy zakładają, że kryzys wtedy minął, a przecież to nie prawda. 

Jak pomóc mamie, o której wiemy, że przestała sobie radzić i być może potrzebuje pomocy? Więcej o tym w zapisie audycji:


Posłuchaj
51:29 2024_10_31 22_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 O samobójstwach i kryzysach psychicznych matek mówi gość: Lucyna Kicińska

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Karina Terzoni
Goście: Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, który działa w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:38
Adele Faber i Elaine Mazlish, w swojej książce „Rodzeństwo bez rywalizacji”, porównują pojawienie się siostry czy brata do sytuacji, w której mąż przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: "Skarbie, tak bardzo Cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do Ciebie". Jak wyjaśnić dziecku, że nowy członek rodziny nie będzie jego rywalem ale może być najlepszym przyjacielem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rzeczywiście mężczyźni są z Marsa, a kobiety są z Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
- Wchodzimy w związki, z naszymi oczekiwaniami, potrzebami i deficytami. Czasem zdarza się jednak, że zanim dobrze się poznamy to już się rozstajemy - powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", w której opowiadał o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz o tym w jaki sposób znaleźć wspólne pasje i zainteresowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uśpić nastolatka? Posłuchaj rozmowy z pediatrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 17:01
Nie jest łatwo uśpić noworodka, czy niemowlaka, ale dla wszystkich którzy myślą, że mają już ten etap za sobą czeka poważniejsze zadanie. Jak uśpić nastolatka, który sam wie ile ma spać i kiedy będzie zasypiać. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Magda Szczęsna lekarz pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
rozwiń zwiń