Polskie Radio Dzieciom

Listopadowa melancholia - czy rzeczywiście istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 13:37
Jesienią dni stają się krótsze od nocy i dociera do nas coraz mniej światła. - W tym czasie czuję się bardziej zmęczona i wszystkie codzienne czynności są dla mnie jeszcze trudniejsze do wykonania. Ale właśnie wtedy mam wrażenie, że to co mi najbardziej pomaga to ruch - powiedziała Anna Dolińska - instruktot fitness i plates, która wraz z Anną Mochnaczewską - psychologiem i współzałożycielką Centrum Terapii Schematu w Warszawie były gośćmi Polskiego Radia Dzieciom.
Jesienna melancholia i spleen
Jesienna melancholia i spleenFoto: Shutterstock/Cast Of Thousands

Jesienna chandra to często bagatelizowany problem, który uznawany jest za przejściowe pogorszenie nastroju. Jednak wszelkie tego typu objawy zasługują na dokładniejszą diagnozę, ponieważ mogą wskazywać na poważniejsze problemy.

Jak zauważyła Anna Mochnaczewska, Polacy według różnych badań uważają, że listopad to jeden z najgorszych miesięcy w roku. - Wtedy też przyjmuję w gabinecie bardzo wielu pacjentów. Więcej ludzi zaczyna szukać pomocy, gorzej się czują i to też może być między innymi związane z tak zwanymi sezonowymi zaburzeniami afektywnymi SAD - wyjaśniła psychoterapeutka.

- Są ludzie, którzy na to cierpią i co roku w okresie jesiennym odczuwają objawy związanych z tymi zaburzeniami. Dodam też taką ciekawostkę, że może być również tak zwany SAD letni. To może być dla nas dziwne, no bo podczas jesieni mówimy o tym, że brakuje nam światła, ale są też osoby, które mogą źle znosić nadmiar światła, a także poczucie presji - dodała Anna Mochnaczewska.

- Faktycznie jest coś takiego, że dużo osób mówi teraz o tym, że listopad jest trudnym czasem. Na pewno odczuwamy spadek motywacji, trochę też widać to w takich regularnościach treningu, że ludzie bardziej odpuszczają sobie, bo jest ciemno zimno, zmiana czasu, i po prostu im się nie chce. Ale właśnie wtedy mam wrażenie, że to co najbardziej pomaga to ruch - powiedziała Anna Dolińska - instruktot fitness i plates.

Więcej na ten temat można usłyszeć w zapisie audycji:


Posłuchaj
44:36 2024_11_18 22_00_44_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Listopadowa melancholia - czy rzeczywiście istnieje?

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Mokosa
Goście: Anna Mochnaczewska - psycholog i psychoterapeutka, autorka książki "Nawyki zamiast cudów", współzałożycielka Centrum Terapii Schematu w Warszawie oraz Anna Dolińska - instruktot fitness i plates, mama Gai i Gucia

Data emisji: 18.11.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Motywacja może ugasić słomiany zapał. Skąd ją czerpać?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:07
Badania dowodzą, że jedynie 8-15 proc. osób realizuje noworoczne plany p.t.: schudnę, zmienię pracę, wyjadę w podróż dookoła świata, nauczę się nowego języka obcego. Jak się zmotywować i nie odkładać wszystkiego na potem, radził w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Piotr Mosak psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radość i poczucie winy, czyli cienie i blaski bycia wcześniaczą mamą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 06:00
- Od początku mogliśmy ich dotykać, wkładać rękę do inkubatora. Są jednak takie dzieci, które się rodzą w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży i one nie mają tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest cieniusieńka jak papier. Rodzice nie mogą ich nawet  dotknąć, bo to sprawia ból - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Marta Pietrusińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nudzi mi się… czyli anatomia zabawy dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 12:14
Parki linowe, sale zabaw, w domu półki uginające się od zabawek, sterty książek i przyborów plastycznych, a my wciąż słyszymy: "nudzi mi się"… Czy naprawdę musimy wydawać fortunę i samemu angażować się w zabawę, aby nasze dziecko w reszcie się czymś zajęło? Czy istnieje zabawa, która może sprawiać nie tylko radość, ale też rozwijać nasze dziecko?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspertka: "Wszyscy kłamią". Czy można zatem oduczyć tego dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 13:37
- Zgodnie z tą definicją kłamstwa musi to być działanie świadome i intencjonalne. Warto jednak wiedzieć, że robią to wszyscy ludzie, poza dziećmi do trzeciego roku życia - powiedziała psycholog Elżbieta Grabarczyk, która wraz z Angeliką Szelągowską były gościnmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń