Amp futbol, czyli piłka nożna dla osób po amputacjach i osób z wadami kończyn, rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie już od 9 lat. Ogromny wpływ na rozwój amp futbolu ma wciąż rosnąca popularność piłki nożnej na całym świecie. Obecnie szacuje się, że na 9 miliardów ludzi na świecie około 4 miliardów to fani piłki nożnej.
Jak wyjaśniła Alicja Sowińska, amp futbol jest piłką nożną dla osób niepełnosprawnych, które urodziły się z wadą lub nie mają ręki lub nogi. - Jest to piłka nożna, w której zawodnicy grają o kulach, a bramkarze bronią jedną ręką. - Od małego kochałam grać w piłkę i zawsze robiłam to z moim bratem i z tatą. Kiedy okazało się, że mogę grać w juniorskiej kadrze amp futbolu, to od razu pojechałam na trening i zostałam przy tym sporcie – powiedziała jedna z najdłużej trenujących zawodniczek w tej drużynie.
Historia amp futbolu nie jest długa, bo w Polsce zaczęła się ona w roku 2008. – Teraz w amp futbol grają dzieci w różnym wieku. Do drużyny juniorskiej należy ich bardzo dużo i to nie tylko z Warszawy, ale zjeżdżają się one z całej Polski i tak samo jak ja, kochają piłkę nożną. Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną, każdy siebie wspiera i każdy jest dla siebie jak brat, czy siostra - wyjaśniła Alicja Sowińska i dodała, że amp futbol to ciekawa przygoda dla całej rodziny. - Mogę zagwarantować, że jak już się dziecku u nas spodoba, to na pewno nie będzie chciało odpuścić!
Obecnie pochodzący z całej Polski, zarówno z małych miejscowości, jak i z wielkich miast, amp futbolowi zawodnicy z osób wykluczonych i pomijanych w swoich środowiskach lokalnych, dzięki zaangażowaniu się w amp futbol stają się swoistymi bohaterami tych społeczności. Zapraszani są̨ do szkół, domów kultury, lokalnych firm, mediów, stawiani jako przykład rówieśnikom i motywujący do aktywności osoby pełno i niepełnosprawne.
Teraz doszły do tego jeszcze sukcesy w Mistrzostwach Świata. Reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal w pierwszych w historii mistrzostw świata w amp futbolu kobiet. W meczu o trzecie miejsce w kolumbijskiej Barranquilli podopieczne trenera Marcina Oleksego pokonały Kenijki 1:0. Bramkę już w drugiej minucie meczu (dwie połowy po 20 minut) zdobyła Monika Kukla. To było czwarte trafienie tej zawodniczki w turnieju.
Więcej na ten temat można o tym posłuchać w zapisie audycji:
22:20 [DAB]Dzieciom(ARCH_2024) 12 sierpień 2024 21_01_01.mp3 O ampfotbolu mówiła w "Strefie Rodzica" Alicja Sowińska AMP Futbol
* * *
Audycja:
Strefa rodzica
Prowadzi:
Marta Kawalec
Goście: Alicja Sowińska AMP Futbol
Godzina emisji: 21.00
***
Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.
Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!