Polskie Radio Dzieciom

Mężczyzna w roli wychowawcy w przedszkolu: "Dzieci mnie słuchają"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 19:44
Wychowawca przedszkolny, pan przedszkolanka? Jak nazywa się męska wersja zawodu nauczyciela przedszkolnego i jak w tej roli radzą sobie panowie? Mówił o tym w "Strefie rodzica" Marcin Dębiński - pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawca, przedszkolny ze społecznego przedszkola integracyjnego Fundacji Czas Dzieciństwa.
Jak w zawodzie nauczyciela przedszkolnego radzą sobie mężczyźni?
Jak w zawodzie nauczyciela przedszkolnego radzą sobie mężczyźni?Foto: Shutterstock

Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest odpowiedzialny za sprawowanie opieki nad małymi dziećmi w wieku 3-6 lat. Do jego obowiązków należy m.in. organizowanie zajęć plastycznych, nauka czytania i pisania, organizowanie zajęć gimnastycznych, opowiadanie bajek itp. Jak w tym temacie radzą sobie panowie?

- Będąc jeszcze na studiach zostałem zaproszony przez moją koleżankę do przedszkola na 3 dni zastępstwa. Potem okazało się, że od września inny pan zmienia pracę, no i tak z 3 dni zrobiło się już 24 lata. Moi absolwenci są już dorośli, także jestem już takim dziadkiem przedszkolnym – żartował Marcin Dębiński, gość Polskiego Radia Dzieciom.

Gość "Strefy Rodzica" opowiedział też o tym jak mężczyźni radzą sobie w sprawowaniu opieki nad dziećmi w przedszkolu. - Tak jak nie każdy nadaje się do księgowości, czy kopania rowów, tak nie każdy nadaje się do pracy w przedszkolu. A jeżeli coś się robi wbrew sobie, własnym talentom czy umiejętnościom, to będzie się człowiek męczył. Ja się nie męczę – dodał pedagog.

Więcej o pracy w przedszkolu i doświadczeniach naszego gościa można posłuchać w nagraniu:

Posłuchaj
45:51 2024_11_24 21_01_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nauczyciel wychowania przedszkolnego Marcin Dębiński

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Marcin Dębiński - nauczyciel wychowania przedszkolnego
Data emisji: 23.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

"Brak nogi to nie powód, by nie grać w piłkę". Brązowa medalistka MŚ w amp futbolu zachęca do treningów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 11:07
- To jest często największy problem rodziców. Boją się zapisać niepełnosprawne dziecko na amp futbol, bo skoro ma tylko jedną nogę, to trzeba o nią dbać, żeby nic się z nią nie działo, ale to jest właśnie świetna forma rehabilitacji i ruchu - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Alicja Sowińska, jedna z najdłużej trenujących zawodniczek, która wraz z drużyną zdobyła niedawno brązowy medal mistrzostw świata w amp futbolu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspertka: "Wszyscy kłamią". Czy można zatem oduczyć tego dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 13:37
- Zgodnie z tą definicją kłamstwa musi to być działanie świadome i intencjonalne. Warto jednak wiedzieć, że robią to wszyscy ludzie, poza dziećmi do trzeciego roku życia - powiedziała psycholog Elżbieta Grabarczyk, która wraz z Angeliką Szelągowską były gościnmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci i ich talenty, czyli jak pomóc dziecku odkryć swoje mocne strony, i jak wspierać je w ich umacnianiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 13:37
Każdy z nas ma silne strony, a jednak przez wiele lat nie potrafimy ich nazwać. Na czym polega idea budowania na swoich silnych stronach, czym różnią się silne strony dorosłego, od silnych stron nastolatka, a także jak zrobić test Galloupa i co z uzyskaną wiedzą zrobić dalej? Mówiła o tym w Polskim Radiu Dzieciom Taisja Laudy założycielka fundacji Genius Life, certyfikowany trener Instytutu Gallupa, autorka książki "My Life with Mr. Good".
rozwiń zwiń