Polskie Radio Dzieciom

Psy, koty i skarpety pod choinką. Co warto, a czego nie warto kupować na prezent?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 19:32
Atmosfera przedświątecznej gorączki zaczyna się wraz z początkiem grudnia. Może to sprzyjać pochopnym i nieprzemyślanym decyzjom, których ofiarami często padają zwierzęta, kupowane jako żywe prezenty. Czy to dobry pomysł? Co jeszcze może się okazać nietrafionym prezentem?
Zawsze warto podarować komuś zrobiony własnoręcznie prezent
Zawsze warto podarować komuś zrobiony własnoręcznie prezentFoto: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

Wśród najbardziej popularnych prezentów, które zwykle lądują pod choinką są: skarpety, gadżety, książki, kosmetyki, ale znajdowały się wśród nich także: kapcie, słodycze, ramki na zdjęcia, świeczki czy darmowe gadżety firmowe.

Skarpety, piżamy czy swetry z Mikołajem pod choinką to zdecydowanie top wyśmianych prezentów, które przez lata wstyd było dać w prezencie. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach tendencje się zmieniają, bo ubrania z dobrej jakości tkanin z ciekawymi wzorami mogą być cenione przez obdarowanego.

- Moda na prezenty bardzo się zmienia. Kupujący wolą coś mniejszego, ale dobrej jakości, nie chcą już inwestować w ilość. To co się nie zmienia to jednak fakt, że najwięcej ludzi zakupy świąteczne odkłada na ostatnią chwilę i niestety wybór jest już wtedy niewielki, za to frustracja i kolejki przeciwnie – powiedziała Jolanta Załęska, kierownik jednego ze sklepów odzieżowych.

Może to nie do końca najbardziej niechciany prezent świąteczny, ale z pewnością nie powinien w ogóle nim być: pies, kot czy inne żywe stworzenie. Opieka nad nimi to ogromna odpowiedzialność i nie każdy obdarowany chce lub powinien posiadać zwierzę.

Mówili o tym goście Strefy Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom: Anna Budzińska i Maciej Bekier - z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś oraz Amelia Rutkowska, uczennica w klasie weterynarii z Torunia, której od 4 lat towarzyszy maltańczyk Robin.

- Problem z żywym prezentem polega na tym, że jeśli nie jest to on trafiony, to nie możemy postąpić z nim tak, jak z jakimś przedmiotem: schować do szafy, czy oddać komuś innemu – powiedział Maciej Bekier.

Goszczący w studiu pies Robin, był właśnie prezentem świątecznym, ale jak wyjaśniła Amelia Rutkowska, został on po prostu zakupiony w grudniu w okolicach świąt, ale był to prezent jak najbardziej przemyślany i oczekiwany.
Jak zauważyła Anna Budzińska, pies, kot, czy nawet rybki jako prezent świąteczny to nie jest dobry pomysł. – Możemy przewidzieć jakie zwierzę będzie miało potrzeby, ale to nie wszystko. Są jeszcze alergie i choroby zwierzaka, których nie bierzemy zwykle pod uwagę. Pomoc w tym zakresie w szalonym okresie świątecznym może być szczególnie utrudniona. Oczami wyobraźni widzę, cały ten rozgardiasz spowodowany przygotowaniami do świąt i te małe, zagubione pośród tego zwierzę.


Posłuchaj
44:02 2024_11_30 21_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Żywe prezenty, czyli czy zwierzaki to dobre pomysły na prezent?

 

Nie ma złotej rady, jaki prezent najlepiej kupić. Jak stwierdziła Jolanta Załęska, jedni narzekają na prezenty niespersonalizowane, inni na zbyt intymne. Najlepiej kierować się więc intuicją i dobrym smakiem.

- Myślę, że liczy się przede wszystkim pomysłowość i to, żeby dany prezent dopasować do konkretnej osoby. Kiedy ktoś lubi książki, to może poszukać coś w nowościach wydawniczych, albo przeciwnie w antykwariacie. U nas w rodzinie od lat panuje jednak moda na prezenty nierzeczowe, to znaczy kupony, karty prezentowe, albo na przykład bilety do kina czy na koncert. Okazało się, że są to nie tylko prezenty, ale forma podarowania komuś fajnych przeżyć i czasu dla siebie, bo zwykle jesteśmy tak zagonieni, że nie myślimy o kulturze czy rozrywce – powiedział Marek Ogonowski, który w tym roku też postawi na bilety dla swojej żony i dzieci. – Czas to najlepsze co możemy ofiarować naszym bliskim, a bilet to przecież nic innego jak kupon na dobrą zabawę razem – dodał.

- Podobno w wyborze prezentów nie myli się tylko święty Mikołaj, ale on ma do pomocy listy i co najmniej kilkanaście elfich rąk. Kiedy więc szukamy jakiegoś prezentu warto aby nie okazały się nim zawiedzione nadzieje. Każdy prezent, który dany jest od serca, ma swoją moc – dodała kierownik sklepu.

Marta Kawalec/PRD

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Ekspertka: "Wszyscy kłamią". Czy można zatem oduczyć tego dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 13:37
- Zgodnie z tą definicją kłamstwa musi to być działanie świadome i intencjonalne. Warto jednak wiedzieć, że robią to wszyscy ludzie, poza dziećmi do trzeciego roku życia - powiedziała psycholog Elżbieta Grabarczyk, która wraz z Angeliką Szelągowską były gościnmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczna atmosfera w listopadzie - magia czy przesyt?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 13:37
Gwiazdki, Mikołaje, Maria Carey i popularny przebój "Last Christmas". Czy naprawdę już tego chcemy w listopadzie? Kto się z tego cieszy, a kto ma tego przesyt? Mówiły o tym Anna Mochnaczewska - psycholog i psychoterapeutka, autorka książki "Nawyki zamiast cudów", współzałożycielka Centrum Terapii Schematu w Warszawie i Olivia Konicka - fotografka, mama dwóch córek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyzna w roli wychowawcy w przedszkolu: "Dzieci mnie słuchają"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 19:44
Wychowawca przedszkolny, pan przedszkolanka? Jak nazywa się męska wersja zawodu nauczyciela przedszkolnego i jak w tej roli radzą sobie panowie? Mówił o tym w "Strefie rodzica" Marcin Dębiński - pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawca, przedszkolny ze społecznego przedszkola integracyjnego Fundacji Czas Dzieciństwa.
rozwiń zwiń