Polskie Radio Dzieciom

Świąteczna atmosfera w listopadzie - magia czy przesyt?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 13:37
Gwiazdki, Mikołaje, Maria Carey i popularny przebój "Last Christmas". Czy naprawdę już tego chcemy w listopadzie? Kto się z tego cieszy, a kto ma tego przesyt? Mówiły o tym Anna Mochnaczewska - psycholog i psychoterapeutka, autorka książki "Nawyki zamiast cudów", współzałożycielka Centrum Terapii Schematu w Warszawie i Olivia Konicka - fotografka, mama dwóch córek.
Świąteczna atmosfera w listopadzie - magia czy przesyt?
Świąteczna atmosfera w listopadzie - magia czy przesyt?Foto: shutterstock/BearFotos

Reklamy świąteczne atakują nas już od początku listopada i przez najbliższe dwa miesiące trwać będzie szaleństwo konsumpcyjne na niespotykaną skalę. Dajemy się na "złapać" na to aby "poszaleć z tą magią", bez której święta nie będą wystarczające, czy raczej obserwujemy to zjawisko z politowaniem?

Jak podkreśliła Olivia Konicka, dla niej sezon świąteczny zaczyna się jeszcze wcześniej niż w listopadzie. - Pierwsze zapytania o zdjęcia świąteczne dostałam w tym roku w sierpniu, kiedy za oknem było 34 stopnie, a ja leżałam na plaży. Stąd już w lecie, zaczynam myśleć o scenografiach, staram się też inspirować w internecie co nowego stworzyć. W październiku natomiast zaczynam już robić zdjęcia. W lutym zaś zaczynam myśleć o Wielkanocy - powiedziała fotografka.

Anna Mochnaczewska zwróciła zaś uwagę, że przedwczesne przypominanie o świętach ma oczywiście swoje plusy i minusy. - Myślę sobie, że dla niektórych lepiej jest oglądać ozdoby choinkowe, niż wystawy ze zniczami – zażartowała ekspertka. - To jest też niesamowite, że zrobiła się taka moda na to, jak ubierzemy choinkę, jakie będą modne kolory – zauważyła psycholog i dodała, że w jej przypadku wygląda to jednak tak, że wyjmuje świąteczne ozdoby 24 grudnia i patrzy, co zostało jej z zeszłego roku.

Więcej na ten temat można usłyszeć w zapisie audycji:

Posłuchaj
47:41 2024_11_18 21_00_39_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gwiazdki i Mikołaje w sierpniu. Czy to już święta?
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Mokosa
Goście: Anna Mochnaczewska - psycholog i psychoterapeutka, autorka książki „Nawyki zamiast cudów”, współzałożycielka Centrum Terapii Schematu w Warszawie i Olivia Konicka - fotografka, mama dwóch córek

Data emisji: 18.11.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Fotografia porodowa, czyli czy warto uwieczniać intymne chwile?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 10:00
- W naszych głowach wryte jest, że poród to nie jest piękne wydarzenie, że kobieta nie będzie tam wyglądała ładnie więc po co zdjęcia? - powiedziała Ania Wibig, fotografka porodów. - Tylko później po porodzie większość kobiet mówi, że moment kiedy przytuliła dziecko po raz pierwszy to najpiękniejszy moment w jej życiu. W zdjęciach z porodu chodzi o te wyjątkowe emocje, które nigdy się już nie powtórzą. - dodała gość Marty Kawalec w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motywacja może ugasić słomiany zapał. Skąd ją czerpać?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:07
Badania dowodzą, że jedynie 8-15 proc. osób realizuje noworoczne plany p.t.: schudnę, zmienię pracę, wyjadę w podróż dookoła świata, nauczę się nowego języka obcego. Jak się zmotywować i nie odkładać wszystkiego na potem, radził w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Piotr Mosak psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nudzi mi się… czyli anatomia zabawy dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 12:14
Parki linowe, sale zabaw, w domu półki uginające się od zabawek, sterty książek i przyborów plastycznych, a my wciąż słyszymy: "nudzi mi się"… Czy naprawdę musimy wydawać fortunę i samemu angażować się w zabawę, aby nasze dziecko w reszcie się czymś zajęło? Czy istnieje zabawa, która może sprawiać nie tylko radość, ale też rozwijać nasze dziecko?
rozwiń zwiń