Polskie Radio Dzieciom

Serce i logika w rodzicielstwie bliskości

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:42
Kiedy dziecko przychodzi na świat, naturalnym odruchem rodzica jest jego przytulenie. Chociaż każdy z nas pragnie być blisko swojego malucha, z czasem jednak nasza podświadoma bliskość zostaje naruszona przez cywilizacyjne metody wychowawcze. Powrotem do intuicyjnego rodzicielstwa jest idea tzw. rodzicielskiej bliskości, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała Joanna Jaskółka, autorka książki "Bliżej. Rodzicielstwo bliskości dla tych, którym kończy się cierpliwość".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Rodzicielstwo bliskości mówi o tym, że dziecko, jak każdy członek rodziny, ma swoje potrzeby i przekonania, które należy szanować i brać pod uwagę. Jako że maluchy potrzebują zrozumienia, dobrze jest spróbować postawić się w ich sytuacji. Czasem jednak presja płynąca z zewnątrz powoduje, że pragniemy, aby nasze dzieci zachowywały się inaczej. Co więcej, w skutek rad udzielanych przez inne osoby możemy nie być pewnym co zrobić, a przez zagubienie możemy zacząć popełniać błędy.

Co prawda, nie ma rodziców idealnych, a niektóre słowa wypowiedziane w emocjach przez dzieci mogą być bolesne. W takiej sytuacji dobrze jest dać im czas na uspokojenie się, ponieważ będąc złym trudno jest dojść do porozumienia. Ponadto, korzystne jest także, żeby nauczyć się jak odpuszczać i nie robić czegoś na siłę, w tym kontynuować kłótni. Aby prościej zrozumieć emocje dziecka dobrze jest sobie przypomnieć, jak my zachowywaliśmy się w dzieciństwie i latach nastoletnich. To pomoże nam spojrzeć na nie z innej perspektywy oraz wpłynie na to, jak je traktujemy. 

Posłuchaj
59:32 2021_08_26 22_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 sierpnia godz. 22:00

W rodzicielstwie bliskości dorosły kieruje się sercem i logiką, co ma swoje odzwierciedlenie także we wspieraniu dzieci. – Wspieranie, to jest też właśnie bycie z dzieckiem, kiedy ono próbuje być samodzielne i nie wtrącanie się, kiedy robi coś po swojemu – powiedziała Joanna Jaskółka. Dodatkowo, zarówno dzieci, jak i rodzice oczekują tego samego, czyli zrozumienia. Osoby młodsze pragną mieć pewność, że mogą przyjść i porozmawiać z dorosłym, który je wysłucha, bez obawy, że zostaną ocenione. Można zatem powiedzieć, że rodzicielstwo bliskości opiera się także na przyjaźni, w której jednak stawiane są granice. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Joanna Jaskółka
Data emisji: 26.08.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować dobrą relację między nowym członkiem rodziny a psem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:07
Kiedy na świat przychodzi dziecko rodzice mogą być niepewni, jak w nieznanej sytuacji odnajdzie się ich czworonożny przyjaciel. Z racji tego, że pojawienie się nowego członka rodziny może być stresujące zarówno dla psa, jak i jego właścicieli, dobrze jest zadbać o komfort psychiczny każdej ze stron i zacząć przygotowania do tego momentu odpowiednio wcześnie. O tym, na co warto zwrócić uwagę oraz co zrobić, jeśli dziecko boi się psa opowiedziała w Strefie Rodzica Agnieszka Wojtków, trener szkolenia psów oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.
rozwiń zwiń