Polskie Radio Dzieciom

Jak rozpoznać w dziecku pasję informatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:28
Komputery stanowią istotną część życia zdecydowanej większości z nas. Szczególnie widać to wśród najmłodszych, którzy urodzili się w scyfryzowanym świecie i dobrze wiedzą, jak w nim funkcjonować. Czy spędzanie czasu przed komputerem możemy nazwać pasją? Jak określić predyspozycje do bycia programistą? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: antoniodiaz/shutterstock.com

Kilka dni temu obchodziliśmy 115 rocznicę urodzin pionierki informatyki, admirał Grace Murray Hopper, która brała udział między innymi w opracowywaniu pierwszych języków programowania. Z okazji tej rocznicy co roku w tym okresie organizowany jest tydzień edukacji informatycznej. 

Obecnie informatyki uczą się nawet najmłodsi, edukacja informatyczna w szkołach przebiega zarówno na wydzielonych zajęciach informatycznych, jak i podczas wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych na zajęciach innych przedmiotów. Wiele odbyło się za sprawą ostatniej reformy edukacji, do której doszło w Polsce w 2017 roku. Oprócz zmian systemowych, dokonano też zmian w podstawach programowych. Położony został wówczas nacisk na rozwój edukacji informatycznej. Co więcej – już od najmłodszych klas. 

Posłuchaj
59:27 2021_12_09 22_00_30_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 22:00

59:14 2021_12_09 21_00_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 21:00

Do niedawna przedmioty informatyczne rozpatrywane były w sposób bardzo techniczny. Mówiło się o technologii, o powstawaniu nowych urządzeń, ale pomijano temat tego, co można dzięki nim osiągnąć oraz jak one mogą służyć ludzkości. 

„Te zmiany, które zostały wprowadzone w edukacji informatycznej, były przygotowywane co najmniej dwadzieścia lat przez środowisko informatyczne. Myśmy byli świadomi tego, że nauczanie informatyki musi przejść dość dużą metamorfozę i na szczęście to się udało” – mówiła Anna Beata Kwiatkowska, która specjalizuje się w metodyce nauczania informatyki.

Celem lekcji informatyki ma być przede wszystkim rozwijanie kreatywności uczniów, prowokowanie do myślenia i rozumienia świata, a także nauka bezpiecznego poruszania się w nim. Jak dokładnie wygląda i na czym polega edukacja informatyczna w szkołach? Na te i inne pytania odpowiedzieli goście ostatniej Strefy Rodzica - Anna Beata Kwiatkowska, specjalistka od metodyki nauczania informatyki oraz Szymon Gabrek, prowadzący kursy programowania dla dzieci i młodzieży Młodzi Programiści. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Anna Beata Kwiatkowska, specjalistka od metodyki nauczania informatyki oraz Szymon Gabrek, prowadzący kursy programowania dla dzieci i młodzieży Młodzi Programiści. 
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz spot Polskiego Radia Dzieciom 

Zobacz także
Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:05
Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:16
Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
rozwiń zwiń