Polskie Radio Dzieciom

Gdy dziecko rodzi się za wcześnie. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 08:00
W najnowszym odcinku podcastu dowiemy się, jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać ze wcześniejszym urodzeniem dziecka. Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawiała o wcześniakach z Martą Bieniak, mamą trójki dzieci. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
Ida Nowakowska - autorka podcastów_Polskie Radio Dzieciom
Ida Nowakowska - autorka podcastów_Polskie Radio DzieciomFoto: PR

Z czym wiąże się wcześniejsze urodzenie dziecka, jakie zagrożenia ze sobą niesie, jak dbać o takie dziecko - pytań jest mnóstwo.

Marta Bieniak opowiadała o swoich doświadczeniach z dziećmi urodzonymi przed terminem. - Obraz wcześniaka w społeczeństwie nie jest adekwatny, to nie jest malutkie dziecko, które po prostu musi trochę dorosnąć, nabrać masy. To po części wina mediów kreujących takie historie stwierdziła. 

- Wcześniak nie jest po prostu mniejszym dzieckiem, jest osobą, która wymaga specjalnej troski i specjalistycznego sprzętu, żywienia, czy innego dotyku - podkreślała.

- Gdy rodzi się wcześniak, nie możemy po prostu go dotknąć, pogłaskać. Dla niego ten dotyk jest odczuwany zupełnie inaczej. Trzeba je przytulić "kangurować" całą dłonią. To jest sprawa dla obojga rodziców (…) Wcześniak potrzebuje otulenia, pełniejszego mocniejszego dotyku. To są rzeczy, o których rzadko się mówi, a które mogą zaskoczyć mamę wcześniaka, nawet jeśli wcześniej już rodziła - mówiła gość audycji.

WIĘCEJ W NAJNOWSZYM 27 ODCINKU PODCASTU PR DZIECIOM - zapraszamy do wysłuchania całości audycji

* * * 

Wiele jest dylematów związanych z okresem ciąży i macierzyństwa zaś ilość publikacji na ten temat jest tak liczna, że trudno je samodzielnie zweryfikować i wybrać te właściwe. Jak bezpiecznie  przebrnąć przez ten piękny i jednocześnie trudny okres w życiu kobiety i rodziny? Zapraszamy do najnowszych podcastów "Strefa rodzica" przygotowanych przez mamę Idę Nowakowską, która zadaje pytania specjalistom. Podcasty powstały we współpracy z cyfrowym i całodobowym Polskim Radiem Dzieciom.

Ida Nowakowska, młoda mama, zwraca się w swoich rozmowach do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach z ekspertami chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom usłyszeć można w każdą środę.

Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym, postem będzie możliwość zadawania pytań autorce. Więcej informacji na www.polskieradiodzieciom.pl.

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów.
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 04 - Wspólny front rodziców
Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 07 - Niefarmakologiczne uśmierzanie bólu podczas porodu
Strefa Rodzica - Prawo - 02 - Prawo autorskie w szkole
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 05 - Rozmowa z dziećmi o przemocy

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 30 - 
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 27 - Zawody, czyli kim zostać
Smok Adaś ratuje planetę - 19 - Sztuka przetrwania

PODCAST 5. PIENIŃSKI PARK NARODOWY
Bajki i bajeczki

Opowieści ludów świata - 14 - Kociołek

Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD.

Zobacz także
Czytaj także

Podróże z dzieckiem. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:11
Czy można wyruszyć w podróż z dzieckiem tak, aby korzystać w pełni z jej uroków, jednocześnie nie narażając siebie i dziecka na trudności i niewygody? Jak się spakować, na co zwrócić szczególną uwagę i... dokąd jechać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zwiększyć możliwość zajścia w ciążę dzięki diecie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:24
To, co jemy wpływa nie tylko na zdrowie naszego organizmu, ale także układ rozrodczy. Oznacza to, że odpowiednia dieta może zwiększyć szansę na zajście w ciążę oraz korzystnie wpłynąć na jej prawidłowy przebieg. To dlatego, ponieważ dostarczane składniki m.in. pobudzają działania hormonów płciowych oraz rzutują na proces owulacji. O diecie dla przyszłych mam opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń