Polskie Radio Dzieciom

Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi kochany pupil? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 10:42
Zwierzęta domowe są często traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Niektóre z nich żyją dłużej, inne krócej. Prędzej czy później przychodzi jednak czas pożegnania, na które nigdy nie można być w pełni gotowym. Nie ma uniwersalnego sposobu na poradzenie sobie ze stratą. Nieco inaczej niż właściciele do śmierci zwierząt podchodzą osoby z branży weterynaryjnej. W poniedziałkowym wydaniu Strefy Rodzica Anna Budzińska i Maciej Bekier z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś.
Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi ukochany pupil?
Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi ukochany pupil?Foto: Shutterstock.com/SvetikovaV

Jako dorośli, jesteśmy w stanie unieść więcej, także w kontekście śmierci. Dzieciom ciężej jest zrozumieć stratę pupila, do którego były bardzo przywiązane. Co więcej - każde dziecko reaguje inaczej i przechodzi żałobę na swój wkładany sposób. 

Niektórzy rodzice nie decydują się na powiedzenie dzieciom prawdy. Dorastają więc one w przekonaniu, że kotek się zgubił, piesek trafił do szpitala, chomik zmienił kolor oczu po ostatniej wizycie u weterynarza, a żółw skurczył się, bo przeszedł na specjalną dietę. 

Posłuchaj
59:55 2022_01_17 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy odchodzi zwierzę domowe cz.1

Przed trudnymi tematami nie należy uciekać, a czasem wręcz się nie da. Życie nie składa się z samych pozytywów i czym prędzej dzieci zaczną to dostrzegać, tym łatwiej będzie im poradzić sobie w przyszłości. 

Posłuchaj
58:31 2022_01_17 22_00_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy odchodzi zwierzę domowe cz.2

W książce "Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych" Jeffreya Massona Moussaieffa czytamy, że intstynkt zwierzęcy pozwala samym domowym pupilom w pewnym stopniu wyczuć, że właśnie nadchodzi ich koniec.

U zwierzaka można dostrzec pewne symptomy, które wskażą nam, że jest na ostatniej prostej. Wyczuwają to także zwierzęta znajdujące się w pobliżu. Ich zachowanie będzie jednak w dużej mierze zależało od charakteru. Pamiętajmy też, że inaczej do tematu śmierci podchodzą psy, a inaczej koty. 

Więcej o tym, jak zwierzęta reagują na śmierć, a także o tym, w jaki sposób pogodzić się ze stratą pupila i jednocześnie pokazać dziecku właściwą drogę przeżywania żałoby  w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński  
Gość: Anna Budzińska i Maciej Bekier - gabinetu weterynaryjny "Uprzejmy Łoś"
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej: 
Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy
Jak wspierać mocne strony dziecka?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:34
Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:31
Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
rozwiń zwiń