Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Jak ułożyć relacje w rodzinie patchworokowej?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 07:00
Rodzina patchworkowa to rodzina  powstała z różnych elementów, które tworzą całkiem nowy wzór. W Polsce nazywana jest również rodziną zrekonstruowaną lub wielorodzinną. Takich rodzin funkcjonuje u nas ponad milion. Obecnie co trzecie małżeństwo rozstaje się. Do tego dochodzą osoby ze związków niesformalizowanych. O rodzinie patchworkowej mówimy wówczas, gdy choć jedno dziecko w rodzinie nie jest obojga rodziców.
Rodzina patchworkowa to rodzina powstała z różnych elementów, które tworzą całkiem nowy wzór
Rodzina patchworkowa to rodzina powstała z różnych elementów, które tworzą całkiem nowy wzórFoto: Pixabay

Coraz rzadziej występuje przekonanie, że lepiej tkwić w związku pomimo swoich potrzeb, dla pozornego dobra dzieci. I choć rodzina tradycyjna jest bez wątpienia najlepszym modelem z możliwych, nie zawsze da się go utrzymać. W pewnych sytuacjach – gdy rodzina staje się dysfunkcyjna - lepiej jest zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest stworzenie rodziny patchworkowej, o której mówiła w "Strefie Rodzica" Anna Andrzejczak. 

Posłuchaj
59:23 2022_03_25 20_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Strefa rodzica". Jak ułożyć relacje w rodzinie patchworokowej? Cz. 1

Jeżeli próby poczynione w celu naprawienia relacji i - tym samym - ratowania rodziny nie przynoszą efektu, najlepszym wyjściem jest wyjście ze związku oraz dokonanie istotnej zmiany. Podjęcie takich kroków wymaga odwagi, jednak odłączenie się od rodziny dysfunkcyjnej może przynieść jedynie pozytywny efekt – także dla dzieci, które nie tylko widzą i cierpią, ale też się wychowują. Z tym, czego nauczą się w domu, pójdą kiedyś w świat i założą własne rodziny. 

Posłuchaj
59:04 2022_03_25 22_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Strefa rodzica". Jak ułożyć relacje w rodzinie patchworokowej? Cz. 2

"Patchwork to jest pewien wyrób połączonych materiałów, który tworzy nowy wzór i stąd zapożyczone jest to określenie jako pojęcie takiej rodziny" – tłumaczy Anna Andrzejczak. Pojęcie rodziny zrekonstruowanej stosuje się w Polsce wymiennie, jednak ta kojarzy się raczej z taką, która została odtworzona z tych samych części. Rodzina patchworkowa polega na tym, że budujemy ją od nowa, nie powtarzając przy tym tego, co było. 

Do błędów popełnianych przez rodziny patchworkowe należą między innymi ingerencja w zobowiązania partnera/partnerki z przeszłości czy przejmowanie przez macochę/ojczyma roli rodzica. Więcej na temat rodzin patchworkowych, a także błędów, których należy się wystrzegać w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Anna Andrzejczak – pedagog społeczny, autorka projektu poświęconego rodzinie patchworkowej 
Data emisji: 25.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 14:52
Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń