Polskie Radio Dzieciom

"Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 13:44
"Wierszyki na dobranoc" autorstwa Kasi Huzar-Czub są pierwszą książką w serii wierszyków bliskościowych, którą autorka dedykowała swoim rodzicom. Wiodącym celem było oswajanie trudnych sytuacji, które wiążą się z wieczorną porą i pomoc najmłodszym w zasypianiu. Książka skierowana jest zarówno do dzieci, jak i towarzyszącym im dorosłym.  
Wierszyki pozwalają się wyciszyć, pomagają uspokoić oddech, wsłuchać się w bicie serca i zamknąć oczy
Wierszyki pozwalają się wyciszyć, pomagają uspokoić oddech, wsłuchać się w bicie serca i zamknąć oczyFoto: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

Wierszyki pozwalają się wyciszyć, pomagają uspokoić oddech, wsłuchać się w bicie serca i zamknąć oczy. Jest wierszyk, który dotyczy wdzięczności za to, co wydarzyło się w ciągu dnia. Zdaniem autorki, warto nauczyć dziecko dziękowania za dobre rzeczy, które mu się przytrafiły i doceniania ich. Jest też wiersz o ciemności, bo przecież "gdyby było jasno, biało, beznadziejnie by się spało". 

Posłuchaj
58:52 2022_04_06 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 6 kwietnia godz. 21:00 "Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub

 

W książce znajdują się wskazówki dla rodziców, które tłumaczą, w jaki sposób zbudować czułość i bliskość podczas czytania. Nie trzeba jednak mieć ogromnej wiedzy o rodzicielstwie bliskości, by stosować ją w praktyce. Przytulenie dziecka i akceptacja tego, kim ono jest w zupełności wystarczy. Jako rodzice, sami czujemy, czego dziecko potrzebuje, by było szczęśliwe. 

"Wierszyki na dobranoc" to proste wierszyki, które zaspokajają wiele ważnych potrzeb. Z powodzeniem mogą stać się częścią wieczornego rytuału. Wspólne czytanie zapewni wyciszenie, czułość i bliskość rodzica, wdzięczność oraz piękne zakończenie dnia, a tym samym – spokojne przywitanie nocy. 

Więcej o "Wierszykach na dobranoc" powiedziała w strefie rodzica autorka, Kasia Huzar-Czub. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Kasia Huzar-Czub – poetka, tłumaczka, autorka
Data emisji: 06.04.2022
Godzina emisji: 21:00


Czytaj dalej: 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry sen. Jak zadbać o swój rytm okołodobowy? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 11:38
Problemy ze snem kojarzą się nam najczęściej z bezsennością czy budzeniem się w nocy, jednak obejmują również nadmierną senność. Trudności z zasypianiem mogą być spowodowane nadmiernym pobudzeniem, które często jest spowodowane natłokiem myśli czy obowiązków w ciągu dnia. Niekiedy problemy ze snem są powiązane z zaburzeniami nastroju lub zaburzeniami lękowymi. Kolejnym powodem jest rozregulowanie rytmu okołodobowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
rozwiń zwiń