Jak zakomunikować dziecku, że jest chore i to bardzo poważnie i że na jakiś czas jego życie wywróci się do góry nogami. W psychologii, jak i w komunikacji społecznej są różne formy przekazywania komunikatów. Który wariant wybrać i od czego powinna zależeć ta decyzja?
Otrzymanie informacji o chorobie swojego dziecka jest bardzo trudnym momentem. Jej przekazanie wygląda nieco inaczej w przypadku dobrych lub złych rokowań. Niestety, te nienajlepszy również się zdarzają. Nie bez znaczenia pozostaje też wiek dziecka, które zachorowało – Przekazywanie informacji o diagnozie i leczeniu jest zależne od tego, z jakim pacjentem mamy do czynienia. Maluchów będą reprezentowali głównie rodzice, natomiast nastolatkowie czy już dojrzewające mocno osoby czasami chcą usłyszeć również razem z rodzicami informacje o tym, co dolega, jak będzie wyglądało leczenie, co się ze mną stanie, jak będę wyglądał – mówiła psychoonkolog.
59:41 2023_04_11 21_00_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach_Strefa Rodzica 11 kwietnia godz. 21:00
– Dopiero na kolejnych etapach leczenia my siebie nawzajem się uczymy, my siebie poznajemy, pacjenci zdobywają coraz więcej zaufania, rodzice zadają dużo pytań. Ten początek diagnozy to też jest trudny moment, bo stres i lęk o dziecko w rodzicu, ale także w dziecku powoduje, że niewiele się słyszy i też niewiele zapamiętuje. Element radzenia sobie z informacjami następuje dopiero po jakimś czasie - podkreśliła Joanna Pruban.
Jak zauważyli goście Strefy Rodzica, choć na ogół dzieciom nie zawsze chce się chodzić do szkoły, to młodzi pacjenci onkologiczni mają tę potrzebę bardzo wielką. Co ważne, nie należy dzieci odcinać od nauki, a wręcz zachęcać, aby były na bieżąco z programem. Jeśli powiemy dziecku, że ma się uczyć, zdać egzamin, pójść na studia, to będzie ono czuło, że ta przyszłość jest i nie zaprzestanie walki. Podobnie jest z kontaktami z rówieśnikami. W większości przypadków dzieci wracają do codzienności i dobrze jest, by miały do kogo wrócić.
Czy grupa rówieśników jest skuteczną pomocą dla wzmocnienia psychiki dziecka hospitalizowanego? Jak zmaganie z nowotworem wpływa na rozwój psychospołeczny kilkulatka? Jak choruje dziecko, gdy jest pacjentem onkologicznym, kto ma udzielić mu wsparcia i czy sam młody pacjent bywa dawcą wsparcia dla rodziców? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi Artur Wolski
Gość: prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska-lekarz, specjalista w dziedzinie: onkologii, pediatrii i hematologii dziecięcej, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Joanna Pruban –psychoonkolog z tej samej kliniki i szpitala
Data emisji: 11.04.2023
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.
Czytaj dalej:
Nowotwór u dziecka. Jak uruchamiają się geny rakowe?
Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.