Jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku ogłosiło niedawno listę 20 finałowych słów. Odzwierciedlają one humor, kreatywność i dynamiczność języka młodzieży. Mamy tam takie słowa jak aura, fein a także nietypowe np. czemó, a każde z nich pokazuje jak polszczyzna młodego pokolenia zmienia się.
Finałowa 20-tka to słowa, które były najczęściej zgłaszane przez młodych internautów, bo to oni plebiscycie głosują najczęściej. - Są to słowa, które przez nas, czyli reprezentantów jury, są badane pod względem zgodności z regulaminem plebiscytu - wyjaśniła prof. Anna Wileczek. - Gdybyśmy chcieli podzielić te słowa na jakiś polach, w których się pojawiają, to można powiedzieć, że one odzwierciedlają pewne tendencje, semantyczne, które w slangu młodzieżowym są obecne od zawsze. Przede wszystkim jest to próba budowania przynależności, takiej samoidentyfikacji i wówczas pojawiają się takie słowa, które nie mają określonego znaczenia dla dorosłych - dodała przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.
Wiele ze zgłoszonych słów ma swoje źródło w języku angielskim, ale jak podkreśliła prof. Anna Wileczek, niekoniecznie mają one takie znaczenie arbitralne.
Skąd w tegorocznym zestawieniu wziął się zatem azbest? Zdaniem prof. Anny Wileczek, młodzi użytkownicy języka nie definiują tego słowa, ono po prostu jest nieokreślone semantycznie. - Używane jest za to intencjonalnie w celu humorystycznym, bo nawiązuje do filmów i memów o wylewaniu azbestu. Ma również dużą pojemność znaczeniową, ale nie jest to słowo, które dla dorosłych użytkowników języka może mieć jakieś konkretne znaczenie. Zresztą dla młodych jak widać też nie ma, ale jest śmieszne i może być używane kontekstowo – wyjaśniła gość audycji.
- Moim faworytem jest aura. Lubię to słowo, bo ono jest akurat semantyczne i oznacza takie pole energetyczne. Jest to jakiś zespół cech, jakości, które towarzyszą danej osobie. Aurę można mieć i niejako zarabiać na aurę tak zwanymi punktami dodatnimi, jeśli coś się dobrego zrobiło. Ale można też aury nie mieć, czyli tracić aurę, jeśli coś nam się przydarzyło - wyjaśniła prof. Wileczek.
Z tym wyborem zgodził się też Filip Jach, który ze względu na swoją pracę z młodzież ma wiele doświadczeń ze Słowami Roku. Co mówią użytkownicy o tych słowach? - Ostatnio moi młodzi znajomi zaczynają od tego plebiscytu każdą rozmowę ze mną: czy widziałem ranking i czy będę też głosować? Mówią o tym, że te słowa nawet dla nich nie wszystkie są znane, bo one są mocno osadzone w kontekście. Przytoczę może tego bambika, który trafił do świadomości społecznej chyba głównie za sprawą słów pana premiera Tuska. Posłużył się on tym terminem podczas konferencji i słowo zrobiło furorę - wyjaśnił pedagog. - To było takie słowo niszowe używane w środowisku gamerskim, ale kiedy padło z ust polityka, stało pewnego rodzaju trendem, mocno wywindowanym przez media społecznościowe.
Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym szczególnym dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny - czytamy na stronie plebiscytu. A więcej o Młodzieżowym Słowie Roku i modzie na słowotwórstwo u młodych ludzi, można posłuchać w nagraniu:
47:19 2024_11_23 21_00_50_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Młodzieżowe Słowo Roku: prof. Anna Wileczek i pedagog Filip Jach
* * *
Audycja:
Strefa rodzica
Prowadzi:
Marta Kawalec
Goście: prof. Anna Wileczek - Przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku / UJK oraz Filip Jach - pedagog
Data emisji: 23.10.2024
Godzina emisji: 21.00
***
Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.
Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!