Polskie Radio Dzieciom

Młodzieżowe słowo roku. Jak mówią młodzi ludzie i czy jesteśmy w stanie ich zrozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 18:34
Azbest, bambik, cringe, glamur, yapping - to tylko kilka z dwudziestu słów, które walczą w tym roku w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku organizowanym przez PWN. Co oznaczają słowa z finałowej dwudziestki i czy jesteśmy w stanie je zrozumieć?
Tylko do 30 listopada można głosować na Młodzieżowe Słowo Roku
Tylko do 30 listopada można głosować na Młodzieżowe Słowo RokuFoto: Shutterstock/Thomas Mucha

Kiedy młodzież zaczyna kreować nowe trendy językowe, nie sposób ich nie zauważyć. Co roku w Polsce słownictwo młodego pokolenia ewoluuje, tworząc mieszankę oryginalnych zwrotów, skrótów i neologizmów. Finał wyborów Młodzieżowego Słowa Roku to moment, który podsumowuje te językowe zmiany.

"Młodzieżowe Słowa Roku" szybko trafiają do powszechnego obiegu i jak twierdzi wielu młodych użytkowników są "zabijane" przez boomerów. Jak zauważył kiedyś prof. Jerzy Bralczyk: szanująca się młodzież słów, które wygrały w Plebiscycie, nie używa. Pojawiające się jednak co chwila nowe zwroty stanowią duże wyzwanie dla językoznawców.

Niedawno jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku ogłosiło listę 20 finałowych słów. Odzwierciedlają one humor, kreatywność i dynamiczność języka młodzieży. Mamy tam takie słowa jak aura, fein a także nietypowe np. czemó. Każde z nich pokazuje jeszcze jeden ważny aspekt naszego życia: to jak bardzo dorośli oddalają się swoich wspomnień z młodości. O tym m.in. mówili goście "Strefy Rodzica": przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku prof. Anna Wileczek oraz pedagog Filip Jach.

Finałowa 20-tka to słowa, które były najczęściej zgłaszane przez młodych internautów, bo to oni plebiscycie głosują najczęściej. - Są to słowa, które przez nas, czyli reprezentantów jury, są badane pod względem zgodności z regulaminem plebiscytu - wyjaśniła prof. Anna Wileczek. - Gdybyśmy chcieli podzielić te słowa na jakiś polach, w których się pojawiają, to można powiedzieć, że one odzwierciedlają pewne tendencje, semantyczne, które w slangu młodzieżowym są obecne od zawsze. Przede wszystkim jest to próba budowania przynależności, takiej samoidentyfikacji i wówczas pojawiają się takie słowa, które nie mają określonego znaczenia dla dorosłych - dodała przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Wiele ze zgłoszonych słów ma swoje źródło w języku angielskim, ale jak podkreśliła prof. Anna Wileczek, niekoniecznie mają one takie znaczenie arbitralne.

Skąd w tegorocznym zestawieniu wziął się zatem azbest? Zdaniem prof. Anny Wileczek, młodzi użytkownicy języka nie definiują tego słowa, ono po prostu jest nieokreślone semantycznie. - Używane jest za to intencjonalnie w celu humorystycznym, bo nawiązuje do filmów i memów o wylewaniu azbestu. Ma również dużą pojemność znaczeniową, ale nie jest to słowo, które dla dorosłych użytkowników języka może mieć jakieś konkretne znaczenie. Zresztą dla młodych jak widać też nie ma, ale jest śmieszne i może być używane kontekstowo – wyjaśniła gość audycji.

- Moim faworytem jest aura. Lubię to słowo, bo ono jest akurat semantyczne i oznacza takie pole energetyczne. Jest to jakiś zespół cech, jakości, które towarzyszą danej osobie. Aurę można mieć i niejako zarabiać na aurę tak zwanymi punktami dodatnimi, jeśli coś się dobrego zrobiło. Ale można też aury nie mieć, czyli tracić aurę, jeśli coś nam się przydarzyło - wyjaśniła prof. Wileczek.

Z tym wyborem zgodził się też Filip Jach, który ze względu na swoją pracę z młodzież ma wiele doświadczeń ze Słowami Roku. Co mówią użytkownicy o tych słowach? - Ostatnio moi młodzi znajomi zaczynają od tego plebiscytu każdą rozmowę ze mną: czy widziałem ranking i czy będę też głosować? Mówią o tym, że te słowa nawet dla nich nie wszystkie są znane, bo one są mocno osadzone w kontekście. Przytoczę może tego bambika, który trafił do świadomości społecznej chyba głównie za sprawą słów pana premiera Tuska. Posłużył się on tym terminem podczas konferencji i słowo zrobiło furorę - wyjaśnił pedagog. - To było takie słowo niszowe używane w środowisku gamerskim, ale kiedy padło z ust polityka, stało pewnego rodzaju trendem, mocno wywindowanym przez media społecznościowe.

Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym szczególnym dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny - czytamy na stronie plebiscytu. A więcej o Młodzieżowym Słowie Roku i modzie na słowotwórstwo u młodych ludzi, można posłuchać w nagraniu. Jak głosować i dlaczego warto mówili o tym w "Strefie Rodzica": przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku prof. Anna Wileczek oraz pedagog Filip Jach.

Posłuchaj
47:19 2024_11_23 21_00_50_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Młodzieżowe Słowo Roku: prof. Anna Wileczek i pedagog Filip Jach
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: prof. Anna Wileczek - Przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku / UJK oraz Filip Jach - pedagog
Data emisji: 23.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Patrz i dbaj, czyli jak dobrze widzieć? Radzimy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 16:00
- Mamy obecnie znacznie lepszy dostęp do okulisty dziecięcego, a do tego lepsze aparaty i możliwości diagnostyczne, ale mamy też epidemię krótkowzroczności i wady wzroku stwierdzamy już u dzieci kilkuletnich – powiedziała dr Marta Bramorska, okulista, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie" to potężne słowo. W "Strefie Rodzica" mówimy o tym jak nauczyć się odmawiać

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 14:19
- Bardzo ważne jest to, jak my mamy mówimy. Jeśli nie będziemy powielać kalki o tym, że kobieta powinna być posłuszna, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie wdrukuje się ten system w kolejne pokolenia - mówiła w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Natalia Waloch, prezentując swoją książkę p.t.: "Bo nie! Zacznij odmawiać i żyć po swojemu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Brak nogi to nie powód, by nie grać w piłkę". Brązowa medalistka MŚ w amp futbolu zachęca do treningów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 11:07
- To jest często największy problem rodziców. Boją się zapisać niepełnosprawne dziecko na amp futbol, bo skoro ma tylko jedną nogę, to trzeba o nią dbać, żeby nic się z nią nie działo, ale to jest właśnie świetna forma rehabilitacji i ruchu - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Alicja Sowińska, jedna z najdłużej trenujących zawodniczek, która wraz z drużyną zdobyła niedawno brązowy medal mistrzostw świata w amp futbolu!
rozwiń zwiń