Polskie Radio Dzieciom

"Nie" to potężne słowo. W "Strefie Rodzica" mówimy o tym jak nauczyć się odmawiać

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 14:19
- Bardzo ważne jest to, jak my mamy mówimy. Jeśli nie będziemy powielać kalki o tym, że kobieta powinna być posłuszna, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie wdrukuje się ten system w kolejne pokolenia - mówiła w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Natalia Waloch, prezentując swoją książkę p.t.: "Bo nie! Zacznij odmawiać i żyć po swojemu".
Czemu niektóre z nas nie potrafią odmawiać?
Czemu niektóre z nas nie potrafią odmawiać?Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Wiele kobiet wychowano do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi… Mają się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonują one w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. A o tym jak zacząć mówić „Nie” mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Natalia Waloch. 

Jak przyznała Karina Terzoni książka Natalii Waloch, może być uwalniająca, będąca chlustem zimnej wody w twarz, potrafiąca wyrwać z letargu, ze stereotypów i oczekiwań. - Bardzo dużo daje do myślenia i motywuje do tego, żeby nie myśleć tylko o innych, ale działać po swojemu – powiedziała prowadząca o najnowszej książce: „Bo nie! Zacznij odmawiać i żyć po swojemu”

- Nie wiem czy to jest kwestia odwagi, czy przepracowania pewnych rzeczy, namysłu i poukładania ich sobie w głowie. Mówienie na głos tego, czego ja chcę i jakbym chciała żyć, ale nawet jeśli nam się to wszystko uda, to na pewno nie raz na zawsze. Ja jakąś tam pracę może wykonałam, ale wciąż miewam do siebie pretensje, że nie powiedziałam „nie”, Innym razem mówię sobie: Waloch, czy ty się naprawdę zawsze musisz się awanturować… - stwierdziła Natalia Waloch, po czym dodała: - Chcę przez to powiedzieć, że te myśli które mnie nachodzą, to jest właśnie to jak nas sformatowano i to myślenie na temat kobiet. - Nie są dobrze oceniane te kobiety, które się stawiają, które proszą o wyjaśnienie, które mówią, że czegoś nie rozumieją i chciałyby, żeby im wyjaśniono. "Dlaczego jest tak, a nie inaczej?", "czy można by zrobić inaczej?", "jeśli się nie da, to czemu się nie da?", "a może się da?" Mówimy wtedy o kobietach jako o rozwrzeszczanych "babach", roszczeniowych, kłótliwych i trudnych. No więc, to są głosy tej wioski, która nas wychowała, która nie jest wcale zawsze sielankowa, tylko czasami jest mroczną przestrzenią - dodała autorka książki.

Więcej o tym w zapisie całej audycji:


Posłuchaj
50:18 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 październik 2024 22_01_47.mp3 Natalia Waloch o książce "Bo nie. Zacznij odmawiać i żyj po swojemu".

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Karina Terzoni
Goście: Joachim i Jan Ciecierscy 
Data emisji: 24.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:38
Adele Faber i Elaine Mazlish, w swojej książce „Rodzeństwo bez rywalizacji”, porównują pojawienie się siostry czy brata do sytuacji, w której mąż przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: "Skarbie, tak bardzo Cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do Ciebie". Jak wyjaśnić dziecku, że nowy członek rodziny nie będzie jego rywalem ale może być najlepszym przyjacielem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rzeczywiście mężczyźni są z Marsa, a kobiety są z Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
- Wchodzimy w związki, z naszymi oczekiwaniami, potrzebami i deficytami. Czasem zdarza się jednak, że zanim dobrze się poznamy to już się rozstajemy - powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", w której opowiadał o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz o tym w jaki sposób znaleźć wspólne pasje i zainteresowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 23:20
- Kiedy coś się wydarzyło we naszym życiu, zadajemy sobie pytanie, czy tak chcemy dalej funkcjonować? A może jestem już strasznie zmęczona tym wszystkim? To jest dobry moment aby pomyśleć o Mindfulness, czyli treningu uważności - przekonywały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.
rozwiń zwiń