Polskie Radio Dzieciom

Bunt dwulatka - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 23:45
Nagle nasze dziecko przestaje być cudowną istotą wpatrzoną w mamę i tatę, a staje się tupiącym, czerwonym od złości rozkrzyczanym protestem. Czy coś się stało? Tak, z punktu rozwoju dziecka coś bardzo istotnego, to bunt dwulatka. O tym, jak przejść przez ten czas z pożytkiem dla dziecka i siebie, mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Patrycja Rzepecka (Uniwersytet SWPS). 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / NadyaEugene

Patrycja Rzepecka mówiła o znaczeniu kolejnych etapów rozwoju dziecka, przypominała, że każdy z nich ma swoją ważną funkcję. - Rozwój jest zdobywaniem coraz większych umiejętności kompetencji. Gdy przebiega on prawidłowo i gdy jesteśmy wspierani przez otoczenie, prowadzi do tego, że stajemy się niezależną, samodzielną, zadowoloną z życia jednostką. Rodzice mogą w tym sukcesie pomagać, m.in. towarzysząc w tych krytycznych momentach. Te etapy są trudne dla rodziców, to czas, kiedy z miłego, spokojnego dziecka wychodzi inny twór, jest złość, opór, przeciwstawianie się - zaznaczyła.

- Młody człowiek zdobywa pewną samodzielność i niezależność w różnych obszarach funkcjonowania. Jednym z podstawowych jest fizyczność, dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać w dowolnym kierunku, które samo sobie nada, a nie my go przemieścimy na rękach czy w wózku. Zdobywa też niezależność w zakresie wyrażania swoich potrzeb i opinii, zaczyna mówić - dodała i wyjaśniła, że właśnie na styku "starych" i "nowych" umiejętności dziecka pojawia się ów moment krytyczny, gdy oto przed nim pojawiają się możliwości, wyzwania, ale i oczekiwania formułowane przez świat zewnętrzny.

Posłuchaj
54:03 Radio_Dzieciom_stream_mp3 2025_02_02-21-01-49 SR1.mp3 Patrycja Rzepecka o "buncie dwulatka" (Strefa rodzica)

Warto pamiętać, że określenie "bunt dwulatka" może być mylące o tyle, że zachowanie dziecka nie jest zazwyczaj wymierzone w rodziców, ale jest badaniem granic, sprawdzaniem, na jak wiele może ono sobie pozwolić w nowo odkrytym świecie możliwości.

Tu ważna jest odpowiednia postawa rodziców, którzy powinni uzbroić się w cierpliwość i okazać dziecku zrozumienie. To ono usiłuje przetworzyć zupełnie nowe dla niego sytuacje i emocje, i w tym trzeba mu pomóc.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Patrycja Rzepecka - psycholożka (Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 02.02.2025
Godzina emisji: 21:00

Źródło: Polskie Radio Dzieciom 

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak pomagać dzieciom w rozpoznawaniu emocji?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 13:11
Czy uczucie niepewności może nam się do czegoś przydać? Zwykle staramy się unikać niepewności i robimy wszystko, by pokazać światu swoją pewną siebie stronę. Jesteśmy też bombardowani przez media treściami w stylu: "bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu", "bez pewności siebie twoje dziecko nie poradzi sobie w szkole, a potem w pracy, relacjach etc". Może to wywoływać rodzaj lęku przed przyszłością i presji bycia silnym, wytrwałym oraz braku akceptacji naturalnej wrażliwości naszego dziecka lub otoczenia. Co więc zrobić z uczuciem niepewności, które tak samo jak wszystkie inne uczucia ma prawo występować i najzwyczajniej w świecie jest częścią naszego życia, bo naturalnie pojawia się w procesie zmiany?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom bierze udział w akcji Sprzątanie świata - Polska 2024

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 17:00
20 września dziennikarki Polskiego Radia wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia wzięły udział w porządkowaniu Rezerwatu przyrody Jeziorka Czerniakowskiego. Szczegóły wydarzenia można śledzić na profilach społecznościowych naszej stacji, a relacji o wspólnych działaniach dziennikarek wysłuchaliśmy w audycji "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom".
rozwiń zwiń