Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Witold Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 19:35
W 2024 r. przypada 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX w. i najczęściej wystawianego na świecie polskiego dramaturga. Jakim był dzieckiem? Jakie pamiątki po nim pozostały oraz do czego nawiązuje w swojej twórczości? To tylko kilka z pytań, na które odpowiadamy podczas audycji. 
Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli
Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we WsoliFoto: fb.com/MuzeumWitoldaGombrowicza

Witold Gombrowicz - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos".

Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.

Posłuchaj

59:31 2024_04_27 15_00_04_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 27 kwietnia godz. 15:00

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Ewa WitkowskaMuzeum Gombrowicza we Wsoli

Audycję przygotowuje i prowadzi Marta Powałowska.

Data emisji: 27.04.2024

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także