Polskie Radio Dzieciom

"Rodzinny WF". Najlepsi sportowcy II RP

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 11:15
Po 123 latach zaborów do odbudowania w wolnej Polsce były wszystkie dziedziny życia, również sport. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej mieliśmy już ponad 350 tys. sportowców - pięć razy więcej niż zaraz po odzyskaniu niepodległości. Wśród nich byli: Jadwiga Jędrzejowska, Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz. W audycji opowiadamy o wybitnych sportowcach II Rzeczpospolitej.
Janusz Kusociński, Jadwiga Jędrzejowska, Stanisław Marusarz, Halina Konopacka
Janusz Kusociński, Jadwiga Jędrzejowska, Stanisław Marusarz, Halina KonopackaFoto: nac.gov.pl

W audycji przyglądamy się wybitnym sportowcom, którzy reprezentowali Polskę po odzyskaniu niepodległości.

Janusz Kusociński to legenda polskiego sportu, jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata. Jego najważniejszym w karierze zwycięstwem był złoty medal na dystansie 10. tysięcy metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku w Los Angeles. Został wtedy pierwszym polskim złotym medalistą wśród mężczyzn

Jadwiga Jędrzejowska w 1937 roku została finalistką Wimbledonu oraz mistrzostw USA w grze pojedynczej, finalistką mistrzostw Francji w grze pojedynczej w 1939 roku, zwyciężczynią mistrzostw Francji w grze podwójnej w 1939 roku oraz wielokrotną mistrzynią Polski. W drugiej połowie lat 30. należała do ścisłej światowej czołówki.

Halina Konopacka była lekkoatletką i zdobywczynią pierwszego złotego medalu dla polskiej reprezentacji w historii Igrzysk Olimpijskich. Dokonała tego 31 lipca 1928 na Igrzyskach w Amsterdamie, rzucając dyskiem na rekordową odległość 39,62 m. Wcześniej, 23 maja 1926 roku ustanowiła pierwszy polski lekkoatletyczny rekord świata. Uzyskała w rzucie dyskiem 34,15 m.

Stanisław Marusarz dwadzieścia razy został narciarskim mistrzem Polski (11 razy w skokach), a w 1938 roku na Mistrzostwach Świata w fińskim Lahti zajął drugie miejsce. Marusarz był nie tylko sportowcem, ale i polskim bohaterem w czasach II wojny światowej, kiedy jako tatrzański kurier przeprowadzał przez Tatry żołnierzy.

Posłuchaj
59:10 2023_11_11 10_00_31_RadioDzieciom_Rodzinny_WF.mp3 Rodzinny WF 11 listopada godz. 10:00

Na audycję zaprasza Zbyszek Kozłowski

Data emisji: 11.11.2023

Godzina emisji: 10:00

Rodzinny WF w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę o godz. 10.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Bawimy się zdrowo na sportowo „Rodzinny W-F” to źródło najciekawszych pomysłów na wspólną zabawę. Podczas audycji Słuchacze mogą brać czynny udział w grach i zabawach przed odbiornikami. Dawka porannej gimnastyki i zabawy ruchowe ćwiczą u naszych Słuchaczy sprawności, zręczności i szybkości. Zabawy związane z tematem danej audycji pomagają rozwijać wyobraźnię, ćwiczą pamięć i koncentrację. Najważniejsze jest jednak to, że „Rodzinny WF” pomaga fantastycznie spędzić czas z rodzicami. Zaprasza Zbigniew Kozłowski.


Zobacz także
Czytaj także

"Rodzinny WF". Tenis - czy każdy może uprawiać ten sport?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 17:00
Światek, Linette, Hurkacz - te nazwiska zna chyba każdy miłośnik sportu w Polsce. Ile trzeba trenować, żeby dostać się do tenisowej elity i grać w wielkich turniejach? Czy każdy może uprawiać ten sport? O tym w audycji "Rodzinny WF" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodzinny WF". Wakeboard

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 17:00
Wakeboard to sport wodny, w którym zawodnicy stoją na desce podobnej do deski surfingowej i są ciągnięci za łodzią lub na lince przez specjalny wyciąg (np. na szlaku w parku wakeboardowym). Istnieje wiele różnych stylów i technik jazdy na wakeboardzie, ale najczęściej pływający na wakeboardzie zawodnicy próbują wykonywać różnego rodzaju triki i ewolucje, podobnie jak w snowboardzie lub narciarstwie wodnym.
rozwiń zwiń