Mimo, że chyba wszystkie dzieci kochają słonie, to w literaturze nie mają one „dobrej prasy”. A to mamy słynnego Trąbalskiego, który jest zapominalski, inny zaś niezgrabnie porusza się w fabryce porcelany… Fakt, słoń kariery w balecie nie zrobi, ale skąd wzięły się te jego bajkowe przywary i czy są prawdziwe?
Okazuje się, że słonie mają największy mózg wśród ssaków lądowych i chociaż nie władają nim tak, jak człowiek, to pamięć mają fenomenalną. A co do zgrabności, to chociaż masa nie pozwala im biegać, to i tak poruszają się szybciej niż człowiek, a dziennie pokonują dystans nawet 80 kilometrów! Tym razem Pascal Kaczorowski, postara się zdementować wszystkie plotki na temat słoni, a ponadto opowie wszystkim Małym Słuchaczom o ich życiu i upodobaniach.
Jeśli chcecie dowiedzieć się: po co słoniom trąby i duże uszy, co jedzą na śniadanie i dlaczego lubią taplać się w błocie, koniecznie posłuchajcie niedzielnego programu „Zwierzyniec”, w którym wybierzemy się w daleką podróż do ich egzotycznej ojczyzny.
Zabawa: Na początku ustalamy, jakie gesty należy wykonywać, gdy moderator wypowie słowa: „słoń”, „człowiek” lub „mrówka”. Na przykład: zamknięta dłoń z kciukiem skierowanym ku dołowi - to słoń, zamknięta dłoń, z małym palcem wystającym w górę - to mrówka, a zamknięta dłoń z palcem wskazującym skierowanym ku górze - to człowiek. Gdy wszyscy przećwiczą gesty, nauczycielka opowiada dowolną krótką historię z wykorzystaniem 3 słów. Podczas tej opowieści dzieci muszą, przy ustalonych wcześniej słowach, wykonywać odpowiednie gesty. Gdy ktoś się pomyli, klęka na jedno kolano, przy kolejnej pomyłce klęczy na dwóch, a przy trzeciej - odpada z gry. Oczywiście, jeśli uczestnik się zrehabilituje, dobrze wykonując zadanie, może powrócić do postawy stojącej.
W programie „Zwierzyniec” dowiecie się wszystkiego o zwierzętach. Nawet tych z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjrzymy się z bliska ich środowisku, obyczajom i upodobaniom. Usłyszycie, co lubią a czego nie. Co oznaczają ich zachowania, albo jak spędzają czas? Zaprasza Pascal Kaczorowski.
Zapraszamy na „Zwierzyniec” w niedziele, w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w niedzielę, 15 listopada.