Przyrodnicze unikaty w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 15:14
Miejsce to szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour, kolekcją paleogeńskich stawonogów, a nawet żywym terrarium. W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Białymstoku. 
Białostockie Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour.
Białostockie Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour.Foto: Maria Czok

Na terenie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. Jego patron gromadzenie zbiorów rozpoczął w 1978 roku. Z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego przywiózł do ówczesnego Zakładu Biologii w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku pierwsze eksponaty - bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne. 

Posłuchaj
15:09 _PR2 (mp3) 2025_04_03-11-00-33.mp3 Przyrodnicze unikaty w Białymstoku (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Nietuzinkowa kolekcja i przyrodnicze unikaty

Dzisiaj Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją Kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour z holotypami 5 gatunków, kolekcją paleogeńskich stawonogów z bursztynów bałtyckiego, domikańskiego i meksykańskiego z jedenastoma holotypami oraz kolekcją pająków Polski.

Ponadto w jednostce odbywają się zajęcia dla studentów Uniwersytetu w Białymstoku, ale także organizowane są wystawy i spotkania z pogranicza nauki, przyrody i kultury. Po tym miejscu oprowadzała nas w jego dyrektorka - doktorAnna Matwiejuk.


***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Maria Czok

Data emisji: 3.04.2025

Godz. emisji: 11.00

UCP/zch

Czytaj także

Miasto dla ludzi i przyrody

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2025 13:00
Przyroda w mieście to nie tylko kwestia estetyki  czy rekreacji, w miastach europejskich  kilka procent mieszkańców umiera na skutek braku dostępu do zieleni. Jak powinny być planowane miasta przyjazne ludziom i przyrodzie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zwierzęta budują swoje domy? Niezwykła architektura gniazd

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 12:46
Architektura ptasich i zwierzęcych gniazd to temat szczególny. Domy zwierząt często są niedostępne dla naszych oczu, mimo że są tuż obok nas. – Budują nie tylko ludzie. Z różnych badań wiemy, że na metr kwadratowy człowieka przypada kilogram betonu. Ale dzięki ptakom mamy o wiele więcej pozytywnych informacji. Już w tej chwili można zobaczyć choćby sójki z materiałem gniazdowym w dziobie – mówił w Dwójce pisarz i ornitolog Michał Książek.
rozwiń zwiń