Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Szafarni pozwala na wczesne odkrycie młodych talentów i przyczynia się do propagowania twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Dworek w Szafarni był miejscem wakacyjnego pobytu i muzycznych inspiracji nastoletniego Fryderyka Chopina. Dziś dla młodych uczestników konkursu może być kluczem do zrozumienia jego muzyki.
Plakat 26. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży
Muzyczne zmagania młodych pianistów oceniało międzynarodowe jury z Polski, Węgier, Szwajcarii i Niemiec. O tym, jak wyglądają przesłuchania, a także o atmosferze panujacej wśród młodych pianistów, w ”Muzycznych podróżach” Polskiego Radia Dzieciom opowiedział Tymoteusz Dobrzyński - uczestnik konkursu. - Jest jury, ono ocenia wszystko, i jak prowadzący konkurs zapowie uczestnika, to ten wychodzi, wykonuje ukłon i zaczyna grać.
Do niedzieli w dworku w Szafarni rozbrzmiewały utwory znakomitych kompozytorów w interpretacji dzieci i młodzieży rywalizującej w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Dotychczas, przez prawie dwie i pół dekady w konkursie Chopinowskim wystąpiło prawie 1000 uczestników z ponad 40 krajów.
Występu finalistów można było posłuchać na żywo, w transmisji Radia Chopin. Więcej informacji o festiwalu oraz Harmonogram Konkursu.
Polskie Radio Dzieciom oraz Radio Chopin są patronami medialnymi 26. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
jo