Czym jest Bóbr?
Bóbr to nie tylko jeden z najbardziej fascynujących gryzoni występujących w Europie, ale też świetna okazja do rozwoju nauczycieli, szkół, a przede wszystkim uczniów – szkół podstawowych i ponadpodstawowych – oraz zdobycia cennej wiedzy, doświadczeń i umiejętności, które mogą być następnie wykorzystane jako narzędzie szybszej i skuteczniejszej nauki, ale też przy edukowaniu przyszłych specjalistów – informatyków, programistów i innych zawodów wykorzystujących nowoczesne oprogramowanie i technologię informacyjną i komunikacyjną. Bóbr nie jest kolejnym, nudnym konkursem edukacyjnym, lecz nowoczesną i realną szansą na rozwój młodych ludzi!
Jaka jest historia Bobra?
Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się dokładnie w tym samym czasie w prawie pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Bóbr powstał na Litwie w 2004 roku, natomiast do Polski zawitał w 2006 roku. Zadania konkursowe tworzone i wybierane są podczas zjazdów, w których udział biorą przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w konkursie. W tym roku przedstawiciele spotkali się na Cyprze.
Jaki jest cel Bobra?
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia analitycznego, algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja umiejętnego posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. Poprzez organizację Bobra zależy nam także na wyrównaniu szans uczniów, którzy mają dostęp do komputera lub go nie mają oraz do stworzenia okazji do wymiany doświadczeń i wiedzy między uczniami i nauczycielami z różnych szkół z całego świata.
Kto może wziąć udział w Bobrze?
Konkurs skierowany jest dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy dzieleni są na cztery grupy, z tego powodu treści oraz zadania dostosowane są do wieku oraz umiejętności uczestników. Realizacja założeń konkursu możliwa jest dzięki temu od najmłodszych lat, a następnie kontynuowana przez kolejne etapy edukacji. Uczestnicy podzieleni są na następujące grupy: Skrzat (I-III klasa), Benjamin (IV-VI klasa), Junior (VII-VIII oraz ostatnie klasy gimnazjum) oraz Senior (szkoły ponadpodstawowe). Udział w konkursie jest bezpłatny!
W jaki sposób odbywa się Bóbr?
Bóbr to konkurs, który nie tylko dotyczy nowoczesnych technologii, ale też realizowany jest w nowoczesny sposób. Dzięki temu organizacja konkursu przez szkoły jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. Aby zorganizować konkurs tak naprawdę wystarczy dostęp do internetu, komputerów lub innych urządzeń multimedialnych oraz nie więcej niż godzinna czasu nauczyciela, który musi jedynie nadzorować uczniów biorących udział w konkursie.
Cały konkurs realizowany jest przez platformę edukacyjną dzwonek.pl (dawniej mCourser), która dostępna jest w oknie przeglądarki internetowej. Nie jest wymagane więc instalowanie żadnego dodatkowego oprogramowania, ani pobieranie żadnych plików. Uczniowie rozwiązują zadania w sali informatycznej na komputerach lub innych urządzeniach multimedialnych, pod nadzorem nauczyciela. Konkurs trwa jedną godzinę.
Jakie zadania przygotował Bóbr?
W konkursie uczniowie otrzymają do rozwiązania 15-24 zadań (w zależności od grupy wiekowej). Uczestnicy zaczynają konkurs z danym kapitałem punktów, a następnie mogą otrzymać dodatkowe punkty lub je stracić, w zależności od udzielanych odpowiedzi.
Zadania są w formie testowej. Aby rozwiązać zadanie należy: wybrać jedną poprawną odpowiedź spośród na ogół czterech możliwych, wpisać odpowiedź w okienku lub wykonać inne czynności prowadzące do rozwiązania, o których jest mowa w zadaniu. Rozwiązania można poprawiać.
Zadania mają na celu sprawdzić oraz rozwinąć algorytmiczne, analogiczne oraz komputacyjne myślenie u uczniów. Zadania związane są z zagadnieniem obsługi komputera i oprogramowania przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów. Te, dotyczą między innymi zagadnień związanych z innymi przedmiotami nauczania, takimi jak: język ojczysty, języki obce, geografia, historia, sztuka, technika, czy informatyka.
Pytania z poprzednich edycji zostały udostępnione na bezpłatnej platformie edukacyjnej dzwonek.pl (www.dzwonek.pl). Wszystkich zainteresowanych konkursem zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Kiedy odbywa się Bóbr?
Konkurs odbywa się w ciągu czterech dni (13-16 listopada 2018 r.). Każdego dnia w konkursie biorą udział uczestnicy z danej grupy wiekowej. Rozwiązywanie zadań rozpoczyna się o godz. 12:00 i kończy się o godz. 13:00. Przed właściwym konkursem realizowany jest także test próbny, który odbywa się na takich samych zasadach, co konkurs główny. Próba konkursu odbywa się w ciągu czterech dni (16-19 października) i jest świetną okazją dla uczniów, szkół i nauczycieli do sprawdzenia przygotowań technicznych i organizacyjnych.
Wyniki Konkursu Bóbr ogłaszane są w grudniu, natomiast uroczyste zakończenie połączone z wręczeniem nagród odbędzie się w marcu przyszłego roku.
Jak zgłosić swoją szkołę do Bobra?
Aby wziąć udział w Bobrze należy zgłosić i zarejestrować szkołę oraz zainteresowanych uczniów w systemie dzwonek.pl. Rejestracja odbywa się elektronicznie, pod adresem www.dzwonek.pl. Proces rejestracji jest krótki i intuicyjny. Na czas rejestracji zostanie uruchomiona specjalna infolinia oraz adres mailowy, pod który zgłaszać można problemy oraz zadawać pytania związane z procesem rejestracji oraz organizacji konkursu.
Rejestracja do Konkursu Bóbr trwa: od 22 października, godz. 7:00 do 13 listopada godz. 11:45.
Rejestracja do konkursu próbnego trwa: od 17 września, godz. 7:00 do 16 października godz. 11:45.
Infolinia: tel. 58 7647 500, e-mail: service@learnetic.com
Bóbr dla nauczycieli
Chcemy zachęcić wszystkich nauczycieli do organizacji Konkursu Bóbr w swoich szkołach. Konkurs jest świetną okazją dla uczniów do zdobycia cennych informacji i umiejętności, które mogą być wykorzystane do szybszego i skuteczniejszego uczenia się, poznawania świata, a w przyszłości – także w życiu zawodowym. Głównym celem konkursu jest odkrycie najzdolniejszych uczniów oraz zainteresowanie tematem informatyki młodych ludzi. Spośród wielu z nich kryją się talenty, które chcemy odkryć, a następnie – z pomocą szkół i nauczycieli – pomóc im w ich rozwoju. Wyedukowanie specjalistów to wspólna korzyść dla nas wszystkich!
Konkurs Bóbr jest organizowany w nowoczesny sposób, dzięki czemu czas oraz energia potrzebna do jego realizacji w szkołach zredukowana jest do minimum. Cały konkurs realizowany jest na elektronicznej platformie edukacyjnej dzwonek.pl, która dostępna jest w oknie przeglądarki internetowej. Nie jest wymagane więc instalowanie żadnego dodatkowego oprogramowania, ani pobieranie żadnych plików. Wystarczy dostęp do internetu i komputera lub innego urządzenia multimedialnego. Konkurs trwa jedną godzinę każdego dnia i tylko tyle czasu nauczyciel musi poświęcić do realizacji tego przedsięwzięcia w swojej szkole.
Wcześniej wymagana jest jedynie rejestracja szkoły i uczestników, która również realizowana jest przez platformę dzwonek.pl. Chcemy, aby ten proces przebiegał możliwie najsprawniej, dlatego specjalnie dla Was stworzymy specjalną infolinię, której zadaniem będzie pomagać nauczycielom przy rejestracji oraz rozwiązywanie wszystkich potencjalnych problemów.
Nauczycielom, którzy zgłoszą swoje szkoły i pomogą zorganizować Konkurs Bóbr, będziemy przyznawać certyfikaty w ramach podziękowań i gratulacji za swoje zasługi.
Bóbr dla uczniów
Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr nie jest kolejnym, nudnym konkursem edukacyjnym, lecz nowoczesnym przedsięwzięciem zrealizowanym w nowoczesny sposób. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem komputerów, oprogramowania lub lubisz liczyć, a przy tym szybko i kreatywnie rozwiązujesz problemy – to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Poza zadbaniem o to, żeby Ty i Twoja szkoła została zgłoszona do konkursu, nie musisz robić nic więcej. Konkurs organizowany jest w sali informatycznej Twojej szkoły. Wystarczy dostęp do internetu, komputer lub inne urządzenie multimedialne.
Konkurs trwa tylko jedną godzinę i nie jest wymagane żadne specjalne przygotowywanie się do niego. Treść zadań zahacza o różne tematy związane z wiedzą ogólną oraz innymi przedmiotami szkolnymi, jednak najważniejsza jest umiejętność szybkiego i kreatywnego rozwiązywania problemów, która zależy już tylko od Twojego sposobu myślenia i postrzegania świata!
Udział w konkursie jest darmowy, a dla laureatów przewidziane są nagrody.
Dzięki udziałowi w Konkursie Bóbr możesz zmierzyć się z rówieśnikami z całej Polski oraz sprawdzić lub odkryć swoje umiejętności, które już teraz mogą się przydać w Twoim życiu prywatnym lub dalszej nauce, a w przyszłości – w życiu zawodowym – mogą gwarantować jeszcze większe korzyści!