Polskie Radio Dzieciom

Majówka z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:17
Na naszych słuchaczy czekała specjalna akcja - zabawa dla całej rodziny. Zaprosiliśmy do wykonania własnoręcznie przygotowanej flagi Polski. Wszystkimi pracami pochwalimy się w galerii na naszej stronie i mediach społecznościowych. Ponadto te 3 dni obfitowały w wyjątkowe audycje tematyczne.
Spędź Majówkę z Polskim Radiem Dzieciom. 1-3 maja 2021
Spędź Majówkę z Polskim Radiem Dzieciom. 1-3 maja 2021Foto: PR

Sobota 1 maja

Tego dnia rozpoczęliśmy zabawę w której zaprosiliśmy całe rodziny do wykonania flagi Polski. Gotową pracę należało sfotografować i zamieścić w komentarzu pod specjalnym postem na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom. Nadesłane zdjęcia opublikujemy na stronie internetowej w specjalnej galerii. Czas nadsyłania zdjęć minął 3 maja.

AUDYCJE DLA DZIECI

W porannej audycji 9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" 1 maja w dniu Święta Pracy zaprosiliśmy do wysłuchania opowieści z najdalszych zakątków świata o różnych rzemiosłach.

13:00-14:00 Kulfon i Monika w audycji "Kurtyna w górę" zaprosili na teatralną majówkę. Majowa pogoda skłoniła ich do wyjścia z teatru pod dachem. Sprawdzili jak to jest wystawiać sztukę w teatrze otwartym, na świeżym powietrzu. Było trochę opowieści o najodleglejszej historii teatru. Wszak pierwsze przedstawienia w starożytnej Grecji odbywały na wolnym powietrzu, po prostu tam, gdzie mogliby się zebrać mieszkańcy całego miasta i obejrzeć duże widowisko, np. na zboczach wzgórz. Miało to  związek z ideą sztuki greckiej, głoszącej przyjaźń i zgodę z naturą. Kulfon i Monika wybrali więc miejsce, w którym będą mogli być blisko przyrody.​

14:00-15:00 w "Akademii muzycznej" dowiedzieliśmy się jakiej muzyki słuchano w Polsce po wojnie. Jaki miała ona charakter i do czego nawiązywała?  

17:00-18:00 "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - W maju jak w raju. To była majowa przygoda z wiosennymi odgłosami ptaków nieodłącznie kojarzonymi z majową aurą. Wyruszyliśmy do kilku parków, by wysłuchiwać się w odgłosy lasu. Zaprosiliśmy rodziny do parków, które najlepiej odwiedzać w tym wyjątkowym miesiącu nawet online.​ 

DLA RODZICÓW

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - W cyklu audycji dla dorosłych "Maj Polskiej Piosenki": Z Archiwum Polskiego Rocka- muzyka lat 80-tych- okres buntu, artystycznej dyskusji z władzą- młode pokolenie rockmanów i punk rockowców- archiwalne taśmy i ich płytowe wydanie. Debiutancki album Kobranocki- w ramach Pół Pięknej Płyty, zarys historyczny, opis, fakty, unikalna jubileuszowa płyta winylowa- z okazji XXXV lat istnienia MO i SB, "Za nasz spokojny dom"- płyta dedykowana także kobietom, zapomniani artyści, zaskakująca kompilacja, na której obok Piotra Janczerskiego i No To Co, Zdzisława Sośnicka, Daniel Kłosek i Orkiestra MO grająca Kurylewicza.  

PROPOZYCJE LITERACKIE

18:30 "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" –"Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.  

Niedziela 2 maja

Od 12:00 do 13:00 w "Radiowych figlikach Kulfona i Moniki" o czasie wolnym i zabawach w długi weekend majowy. Jak się bawiły dzieci dawniej a dziś?  

14:00-15:00 "Dziecięcy koncert życzeń", który umili każdemu majowy weekend. Każdy mógł zadzwonić złożyć życzenia swoim najbliższym i zadedykować im piosenkę.  

2 maja można było też świętować kulinarnie. Przekonaliśmy się o tym od 15:00 do 16:00 w audycji "Zapraszamy do stołu". Majówka w gronie najbliższych to świetna okazja do wspólnego przyrządzenia posiłku, choć obecnie możemy sobie na nią pozwolić tylko w bardzo ograniczonym gronie. Tradycyjny polski długi weekend upłynął na grillowaniu, jednak i ono może przybrać zdrowszą formę. Jak jeść zdrowo w weekend majowy? 

16:00 - 17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód". Nasi mali radiowi łowcy opowiedzą o tym, co wydarzyło się 3 maja 1971 roku. Co to jest konstytucja i jakie znaczenie miało dla Polski uchwalenie jej wtedy? Konstytucja i prawa - czym są i jaki mają wpływ na nasze codzienne życie. Gościem audycji była Mary Pawlak, specjalistka ds. edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.​

DLA RODZICÓW:

"Kulturalna Strefa" 21:00-22:00 - Już między 24 a 30 maja 2021 r. widzimy się na 23. już odsłonie festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka! Przez najbliższe dwa lata przyglądać się będziemy hasłu wywoławczemu "Spotkanie jako sztuka" - badać je na Obserwatorium Sztuki dla Dziecka, przyglądać się jego interpretacji w Konkursie na Projekt Wydarzenia Artystycznego, rozmawiać, słuchać się, dyskutować. O programie tegorocznej edycji rozmawialiśmy z Joanną Żygowską z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. 

"Muzyka dla rodzica" 22:00-00:00 - 3 maja 1933 roku w Macon urodził się Bohater i Ojciec Chrzestny Soulu! Najbardziej Zapracowany Człowiek w Show Biznesie, nazywany Mr. Dynamite, słynny wokalista James Brown.

W niedzielny wieczór 2 maja w Polskim Radiu Dzieciom królował funk, soul i rythm and blues! 

Poniedziałek 3 maja

W "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" od 8:00 do 10:00 słuchacze mogli poznać książki dla dzieci z konstytucją w tle. Przegląd książek dotyczących tej tematyki: "Luneta czasu i Konstytucja 3 Maja". Katarzyna Ostrowska-Biernacka, "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach". Tekst:  Zofia Stanecka; Ilustracje: Daniel de Latour, "Alfabet Polski", tekst: Anna Skowrońska; Ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak​
Razem ze Smokiem Adasiem opowiedzieliśmy też o fladze (w kontekście 2 maja oraz zabawy na radiowym facebooku) i o świętowaniu.  Audycję przeplatała zabawa rodzinna "w ukryte słowo". Tym razem poszukaliśmy, gdzie ukrył się "maj" (majster, majsterkowicz, majtek itp.).  

Od 11:00 do 12:00 naszych najmłodszych słuchaczy zabawiali Leszek i Miś Michaś. Pierwszy weekend majowy słynie z grillowania i odpoczynku. Leszek i Miś przygotowali więc przysmaki na grilla.  

Zaś w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" 18:00-19:00 poznaliśmy historię konstytucji naszego kraju.​ 

PROPOZYCJE LITERACKIE:

6:30 i 14:00 Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.  

19:10 W audycji "Książka do poduszki" - "Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu" Marcina Mortki, czyta Leszek Filipowicz​.

 

Zobacz więcej na temat: edukacja czas wolny dzieci
Zobacz także
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Teatr pod Orzełkiem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:45
Kukiełkowe teatrzyki od średniowiecza do czasów współczesnych wywoływały w małych widzach śmiech, radość i łzy wzruszenia. Do dziś są bowiem grupy aktorskie, które chętnej widowni przedstawiają teatralne historie - choćby w przedszkolach, szkołach czy domach kultury.
rozwiń zwiń