Polskie Radio Dzieciom

Bilans zdrowia dziecka. Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 12:39
Bilanse zdrowia dzieci, to badania lekarskie, które istnieją w Polsce od 1976 roku. Są one obowiązkowe dla każdego maluszka i wykonywane po to, by wykryć ewentualne zaburzenia dziecka w rozwoju, mowie, a także sprawdzić gotowość dziecka do pójścia do szkoły czy zakwalifikować je na konkretne zajęcia ruchowe. Co warto wiedzieć na ten temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowym
Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowymFoto: Glow Images/East News

Bilans zdrowia dziecka to badanie, które przeprowadza się w przychodni, w poradni dzieci zdrowych. Pierwszy bilans dziecko przechodzi już w okresie noworodkowym, zaraz po urodzeniu lub gdy jest już na oddziale noworodkowym. Później bilanse wykonuje się w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia. Więcej na ten temat w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Gościem Joanny Ficińskiej była dr Maria Lubina - pediatra, pulmonolog. 

Posłuchaj
59:54 2021_06_08 21_00_29_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 czerwca godz. 21:00

Każdy maluch, dziecko i nastolatek do 18 roku życia musi poddać się badaniom lekarskim o nazwie bilans zdrowia dziecka. Diagnostykę tę przeprowadza się cyklicznie i ma ona na celu sprawdzenie, czy młoda osoba rozwija się prawidłowo. 

- Bilans ma podsumować stan zdrowia dziecka na danym etapie rozwoju dziecka – powiedziała dr Maria Lubina. Pierwsze badanie przeprowadza się w okresie noworodkowym, następnie gdy maluch ma 9 miesięcy, później w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Na każdym etapie uwagę zwraca się na inny aspekt rozwoju. Szczególnie ważny jest bilans z drugiego roku życia, ponieważ to właśnie wtedy sprawdzane jest m.in. to, czy dziecko nabyło umiejętności ruchowe, które do tej pory powinno opanować. Dodatkowym elementem branym pod uwagę w ocenie malucha jest wywiad przeprowadzony z rodzicami czy opiekunami.

Z racji tego, że przez ostatni rok dzieci miały mniejszy kontakt rówieśnikami, rzadziej chorowały na choroby układu oddechowego. Nie zmienia to jednak faktu, że działania prewencyjne są niezmiennie korzystne. Jednym z nich jest ruch na świeżym powietrzu. Może on być mniej intensywny, lecz istotne jest, aby odbywał się on często. Aktywność fizyczna pomoże w wentylacji, która jest ważna w okresie intensywnego zapylania powietrza. Jeśli chodzi o spacery nad morzem i dostarczanie w ten sposób organizmowi jodu, najlepszym okresem do tego jest wczesna wiosna lub jesień. Równie znaczącym elementem jest dbanie o zdrowá dietę, która zapobiegnie nadwadze.

 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Data emisji: 8.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także