Polskie Radio Dzieciom

Nowości w ramówce Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 15:28
W czasie trwającego roku szkolnego PR Dzieciom proponuje swoim słuchaczom więcej ciekawostek i audycji edukacyjno-kulturalnych. Wiedząc jak dużym zainteresowaniem cieszą się lekcje języków obcych, naszą ofertę poszerzamy o naukę języka mandaryńskiego. Jest to najczęściej używany język na świecie. Posługuje się nim ponad miliard osób. Nasi słuchacze będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z jego podstawami i kulturą Chin w każdy czwartek o godz. 9.30. Dla tych, którzy nie mogli wysłuchać audycji rano, specjalne wydanie popołudniu.  
Studio emisyjne Polskiego Radia Dzieciom
Studio emisyjne Polskiego Radia DzieciomFoto: Polskie Radio

Kim jest człowiek? Jaki jest sens życia? Czy lepiej zjeść ciastko czy mieć ciastko? Filozofia nie jest zarezerwowana tylko dla uczonych a dotyczy nas wszystkich w codziennym życiu i to już od najmłodszych lat. W celu uatrakcyjnienia oferty programowej przygotowaliśmy audycję, która ma wprowadzać dzieci w świat filozofii i zadawania pytań, kierując się słowami: "Każde pytanie coś tam odsłania, dlatego zadawaj pytania". Audycja "Jestem, więc myślę" przybliży sylwetki znanych filozofów oraz treści różnych bajek filozoficznych. Nauczy słuchaczy zadawać pytania, które nawet filozofom się nie śniły. 

Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. To właśnie wtedy, w drodze do szkoły czy przedszkola rodzice wraz z dziećmi słuchają Polskiego Radia Dzieciom i chcą bawić się razem z nami. Wprowadzamy zatem do audycji porannych, specjalny, familijny kącik, pełen zagadek, zadań i ciekawostek, mający na celu integrację rodziny.  

Wychodząc naprzeciw potrzebom słuchaczy proponujemy również audycję o hobby. "Kuferek przyjemności" wprowadzi nas w dziecięcy świat, pasje i zainteresowania. W każdej sobotniej audycji rozmawiać będziemy z dziećmi o ich przeróżnych aktywnościach, o tym co lubią robić i jak spędzają czas wolny.

Ponadto na antenie Polskiego Radia Dzieciom cały czas oferujemy dużą porcję muzyki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, audycje poradnicze z ekspertami i programy kulturalne.​

Co nowego w ramówce Polskiego Radia Dzieciom? Poniżej przedstawiamy 3 nowości:

  • Nauka języków obcych – język chiński (czwartek godz. 9.30) – nauka podstaw języka mandaryńskiego i informacje o kulturze Chin, uzupełnienie realizowanej językowej oferty programowej PRD (jest to kolejny język po angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim);
  • Jestem, więc myślę (środa godz.17.15) – audycja o filozofii, przedstawienie sylwetek znanych filozofów, poszukiwanie odpowiedzi na różne trudne pytania;
  • Kuferek przyjemności (sobota godz. 18.00)– rozmowy z dziećmi o ich pasjach i zainteresowaniach.

    Audycje, które nie będą nadawane:

-        Myszka Fela reporterka - od 19.10.2021 r. - zostaje zastąpiona audycją Leszek i Miś Michaś;
-        Szkoła na morzu – od 20.10.2021 r.
-        Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom (sobota) – od 16.10.2021 r.
-        Opowieści wiatru i wody – od 20.10.2021 r. - zastąpione audycją "Jestem, więc myślę"
-        Bajkowe granie  (emisja sobota godz. 18.00) zostaje zastąpiona audycją Kuferek przyjemności; 

  1. Planowane przesunięcia audycji w ramówce i inne zmiany:
  • Jedynka Dzieciom– program skrócony, trwać będzie od 19.00 do 19.30 (emisja poniedziałek-piątek);​ 

Wieczorne pogaduchy będą zaczynać się o 19:30 i trwać do 21:00 (od poniedziałku do piątku, sobota bez zmian)

  • Bajkowy kącik  - powtórki programu do 31 grudnia 2021 r. (emisja poniedziałek-piątek godz. 12.15);
  • Bajanie Kulfona i Moniki– zmiana godziny emisji z 19.10 na 19.40 (emisja poniedziałek-piątek);
  • Jak będę duży/Jak będę duża– powtórki audycji;
  • Nauka języków obcych– w paśmie porannym o godz. 9.30 premiery odcinków, w paśmie popołudniowym o godz. 16.30 powtórki audycji (emisja poniedziałek-piątek). 

    Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

    Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

    Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz więcej na temat: radio dla dzieci radio bez reklam
Zobacz także
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże" o I etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:45
W "Muzycznych Podróżach" porozmawialiśmy o XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, którego pierwszy etap właśnie dobiegł końca. Do konkursu zgłosili się uczestnicy z całego świata, jednak do jego pierwszej części zakwalifikowało się 87 pianistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz jak narysować krzesło. Lekcja rysunku w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:07
W rysunkowej pracowni Stworek Potworek projektuje także meble. W tym tygodniu postanowił pokazać, jak namalować krzesło. Rysunek zaczynamy od naszkicowania czworoboku, co stanowić będzie miejsce do siedzenia. Następnie, z każdego boku kreślimy dłuższe i krótsze, grubsze kreski odzwierciedlające nogi krzesła. Na koniec dodajemy jego oparcie rysując spłaszczone półkole i całość kolorujemy.
rozwiń zwiń