Celem kanału internetowego "Nauka. To lubię" jest przybliżenie nauki w sposób dostępny i zrozumiały dla dzieci. Wśród materiałów możemy wyróżnić np. cykl filmów ukazujący podróże po Polsce śladami nauki. Nierzadko zarówno ta dziedzina, jak i technologia są identyfikowane wyłącznie z wiedzą. Dlatego też cykl ten pokazuje m.in. jak na przestrzeni lat kształtował się Śląsk; region powstały dzięki technologii, która napędzała rewolucję przemysłową. Oprócz miejsc związanych z górnictwem lub przemysłem ciężkim, w filmach możemy dowiedzieć się więcej np. na temat przemysłu włókienniczego w Bielsku-Białej.
Są tacy naukowcy, którzy dokonali niezwykłych badań lub odkryć, ale mało się o nich mówi. Aby to zmienić powstał projekt "Akademia Superbohaterów", który za pomocą gier, książek czy filmów przybliża odbiorcom sylwetki polskich uczonych. Chociaż narzędzia te są przeznaczone dla dzieci, mogą skorzystać z nich także dorośli. – Jak opowiadać o tych ludziach, jakiego języka użyć, nie tylko języka mówionego, ale także języka wizualnego, żeby to nie zginęło, żeby to było konkurencją na rynku wiadomości, na rynku informacji, który jest przecież bardzo, ale bardzo ten rynek zatłoczony. I wtedy przyszedł mi do głowy pomysł, żeby ich opisać, jak superbohaterów – powiedział Tomasz Rożek.
59:18 2021_11_01 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 listopada godz. 21:00
Tak powstała książka, która uwzględnia 32 biogramy polskich naukowców oraz gra z 30 kartami uczonych, m.in. z Kazimierzem Siemienowiczem, który już w XVII wieku opisał technologię wytwarzania rakiet oraz Magdaleną Bendzisławską, pierwszą w Polsce kobietą chirurg. Superbohaterowie w bajkach charakteryzują się tym, że wyciągają ludzi z kłopotów. Jednakże w realnym świecie człowiek nie musi mieć nadprzyrodzony sił, aby czegoś dokonać. To my sami decydujemy, czy chcemy uruchomić własne supermoce poprzez odwagę, siłę i samozaparcie w dążeniu do celu. W związku z tym, książka i gra nie tylko uczą o polskich naukowcach, ale też pokazują, że jeśli tylko będziemy chcieli, możemy wykorzystać swój potencjał i dokonać czegoś wielkiego.
59:37 2021_11_01 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 listopada godz. 22:00
Dochód z gier i książek zasila działalność fundacji Nauka, która zapewnia dzieciom i młodzieży szansę rozwijania się w kierunku naukowym oraz daje przestrzeń do eksperymentowania. Oparta jest ona na 4 filarach. Pierwszy z nich dotyczy raportów pisanych językiem popularnym, które weryfikują fakty, a drugi wspiera rodziców i nauczycieli dostarczając im narzędzia do pracy i nauki z dziećmi poprzez zabawę. Trzeci filar to produkcja materiałów naukowych, w tym wideo, natomiast czwarty uwzględnia pomoc stypendialną dla młodych naukowców ze szkół podstawowych lub liceów.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja: Strefa rodzica
Prowadził. Marcin Perfuński
Gość: Tomasz Rożek
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.