Polskie Radio Dzieciom

"Dwa Teatry" Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 16:19
W dniach 16-19 czerwca, już po raz trzeci Zamość będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. 28 słuchowisk radiowych  i 17 spektakli telewizyjnych zgłoszono do konkursu odbywającego się w ramach Festiwalu "Dwa Teatry". Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami, a także pokazy specjalne. Polskie Radio nawiąże także do rocznicy akcji wysiedleńczej i zaprosi na prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. Więcej informacji w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 
Plakat Festiwalu Dwa Teatry 2023
Plakat Festiwalu "Dwa Teatry" 2023Foto: materiały promocyjne

"Dwa Teatry" to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, który odbywa się od 2001 roku. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia będzie Zamość. Podczas 22. edycji prezentowane będą utwory, których premierowa emisja odbyła się w ubiegłym roku.

W konkursie na najlepsze słuchowisko mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Produkcje radiowe i telewizyjne oceniane są przez dwa niezależne zespoły jurorów. Nadsyłane zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: słuchowisko dla dorosłych (19 zgłoszonych prac) oraz  słuchowisko dla dzieci i młodzieży (9 audycji). W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry, a jego utwory czytane będą podczas czterodniowej imprezy. Festiwalowa publiczność będzie mogła między innymi posłuchać i zobaczyć jednoaktówki w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.  Polskie Radio Dzieciom zaprezentuje słuchowiska, które zostały zrealizowane specjalnie dla tej anteny. Natomiast w przestrzeni publicznej na Rynku Wodnym zostaną przedstawione fragmenty utworów tego wybitnego  twórcy bajek i wierszy. Ponadto publiczny nadawca zaprosi na dwie wystawy - prac konkursowych dzieci, z ilustracjami bajek Fredry (w ramach konkursu, organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom -  "Fredro w obrazku" ) oraz archiwalnych zdjęć ze słuchowisk zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia.

Prezentacje konkursowe odbywać się będą w Jazz Clubie "Kosz" im. Mieczysława Kosza oraz w Sali Ślubów Ratusza Miejskiego (słuchowiska dla dzieci i młodzieży). Festiwalowi towarzyszyć będą  spotkania z gwiazdami – aktorami i reżyserami teatru radiowego i telewizyjnego, a także koncerty, wystawy, warsztaty reporterskie i wieczory literackie. 

Na antenie Polskiego Radia będzie można usłyszeć relacje i audycje, emitowane codziennie ze specjalnego plenerowego studia w Zamościu – w Programie 1 ( "Jedyne takie miejsce", "Kulturalna Jedynka", "Sygnały Dnia", "Ekspres Jedynki", "Sobota z Jedynką", "Czas Pogody", "Niedziela z Jedynką", "W samo południe" oraz audycje specjalne), w Dwójce ("Dwie do setki", "Poranek Dwójki" i audycje specjalne) oraz Trójce ("Zapraszamy na weekend", "W antrakcie", "Trzy gramy Redbada", "Trójka do Trzeciej"). Polskie Radio Dzieciom zaprosi na audycje plenerowe w piątek, 16 czerwca o godz. 15.00 ("Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom") oraz "Kulturoteka" (18 czerwca, o godz. 17.00). PRD zaplanowało także warsztaty "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom", które odbędą się w Pałacu Ślubów (16,19 czerwca w godz. 9.00-12.00). Dziennikarze Polskiego Radia opowiedzą dzieciom o radiu, dźwięku i o tym, jak się nagrywa słuchowisko. Wszyscy chętni będą mogli wziąć do ręki scenariusz, stanąć przed mikrofonem, wcielić się w rolę aktorów i własnym głosem opowiedzieć przygody bohaterów. Natomiast w sobotę i niedzielę o godz. 14.00 odbędą się warsztaty "Daj Fredrze słowo", podczas których dzieci będą mogły zmierzyć się z wierszami autorstwa Aleksandra Fredry.

Wzorem poprzednich lat, Polskie Radio Dzieciom przygotowało ofertę dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom"
16 i 19 czerwca w godz. 9.00-12.00
Pałac Ślubów w Zamościu

Na Festiwalu "Dwa Teatry 2023" podczas warsztatów "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom" będziemy opowiadać dzieciom o radiu, o dźwięku i o tym, jak się nagrywa słuchowisko. Za przykład posłużą fragmenty słuchowisk, których producentem była nasza stacja: "Babcocha" i "Podróżniczek i gniazdo lodowego olbrzyma". Uczestnicy warsztatów radiowych będą mieli okazję wziąć do ręki scenariusz, stanąć przed mikrofonem, wcielić się w rolę aktorów i własnym głosem opowiedzieć przygody bohaterów.

Warsztaty PRD "Daj Fredrze słowo"
17 i 18 czerwca w godz. 14.00-15.00
Pałac ślubów w Zamościu

Celem warsztatów jest realizacja nagrania wierszy dla dzieci Aleksandra Fredry. Głosów do nagrań użyczą młodzi uczestnicy warsztatów.

Warsztaty pomogą uwrażliwić młodych ludzi na słowo - zarówno pisane, jak i to mówione. Dlatego do mikrofonu będziemy opowiadać  wiersze Aleksandra Fredry, które napisał do sztuki "Pan Jowialski". A bohaterowie tych wierszy - małpa, osioł, koguty, sowa -  to zwierzęta, których cechy można łatwo dźwiękiem "wyolbrzymić". Głosem aktora - także młodego aktora - nadać tym bohaterom niepowtarzalny rys i charakter. Pracując nad dźwiękową "budową" charakterów postaci, uczestnicy warsztatów nauczą się pracy z mikrofonem, oraz tego jak "mówić" słowo pisane, żeby słuchacz w nie uwierzył. Sprawdzimy jak można w radiu robić efekty dźwiękowe - także do wiersza "Małpa w kąpieli". Porozmawiamy też o tym, czy w "recytowaniu" poezji i  mówieniu prozą jest jakaś różnica. A jeśli starczy nam czasu opowiemy także o tym, co zrobić z dźwiękami po nagraniu i jak się je montuje.

Prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci i młodzieży

17 i 18 czerwca w godz. 9:00-14:00
Pałac Ślubów w Zamościu

Prezentacje prowadzą dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom. 

Wystawa plenerowa "Fredro w obrazku" jest prezentacją prac plastyczne dzieci – Laureatów konkursu zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom.

W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, twórcy kilkudziesięciu utworów scenicznych, fars, grotesek, autora doskonale wszystkim znanych bajek i wierszy. Konkurs był okazją by przypomnieć najsłynniejsze z nich.

Na wystawie prezentujemy 16 zwycięskich prac i najciekawsze interpretacje słynnej "Małpy w kąpieli", "Pawła i Gawła", "Bajki o sowie", "Kogutów" i "Bajeczki o osiołku". 

Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry Aleksander Fredro
Zobacz także
Czytaj także

Znamy laureatów konkursu "Fredro w obrazku"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 08:00
Ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego "Fredro w obrazku". Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem lub bajką Aleksandra Fredry. Nagrodą jest prezentacja prac na wystawie plenerowej podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry". Zamość 2023. Więcej szczegółów w serwisie specjalnym www.fredrowobrazku.polskieradio.pl
rozwiń zwiń