Klasycznie opowiedziana historia jest dla twórców punktem wyjścia do refleksji nad tematem niepełnosprawności, ale także roli działań z zakresu dostępności w przedsięwzięciach artystycznych.
„Będzie to jedno z pierwszych w Polsce przedstawień sensorycznych, w którym dostępność dla grup odbiorców z niepełnosprawnością wzroku, intelektualną i spektrum autyzmu będzie integralną częścią wydarzenia. Nowatorstwo niniejszego projektu polega na wykorzystaniu elementów audiodeskrypcji jako strategii artystycznej w spektaklu dla dzieci. Przedstawienie ograniczy perspektywę wzrokocentryczną, w której patrzenie stanowi najważniejszy instrument percepcji. Zamiast tego zarówno widzowie normatywni, jak i osoby z niepełnosprawnością wzroku za przewodnika po świecie przedstawionym będą mieli słowo. W świetle i w ciemności będą zaproszeni do zaufania głosom bohaterek, opisujących miejsca, które przemierzają tytułowe Kaczka i Kura. To wyobraźnia i doświadczenie innych zmysłów: dotyku i słuchu, pozwoli każdemu z widzów stworzyć światy, których nie mogą poznać wzrokiem. W takim ujęciu audiodeskrypcja stanie się twórczą strategią budowania światów teatru” – deklarują autorzy spektaklu.
Spektakl realizowany będzie w planie żywym i lalkowym.
Spektakl na podstawie książki Ulricha Huba w przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej
(tytuł oryg. LAHME ENTE, BLINDES HUHN)
Koprodukcja WTL i Fundacji LALE.Teatr
Autor oryginału: Ulrich Hub
Przekład: Eliza Pieciul-Karmińska
Adaptacja: Lena Frankiewicz, Tomasz Maśląkowski
Reżyseria: Tomasz Maśląkowski
Scenografia: Tomasz Maśląkowski
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Dostępność: Marta Kurowska
Obsada: Marta Kwiek, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski, Sławomir Przepiórka
Ulrich Hub, dramatopisarz znany w Polsce m.in. z chętnie inscenizowanej sztuki „Na Arce o ósmej” jest również autorem pełnych humoru książek dla dzieci. Adaptacji wydanej niedawno w Polsce „Kulawej kaczki i ślepej kury” podjął się zespół skupiony wokół aktora WTL, reżysera i pasjonata lalkarstwa Tomasza Maśląkowskiego. Projekt powstały w koprodukcji fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek jest wyjątkowy nie tylko ze względu na intrygującą historię głównych bohaterek, ale również na środki wykorzystane przy jego realizacji.
Patronem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!