Agatę Załęcką można znać z wielu jej ról filmowych, telewizyjnych, teatralnych, ale aktorka ma też drugą pasję - freediving. Jest reprezentantką polskiej kadry, sześciokrotną rekordzistką Polski we freedivingu głębokościowym. Jej rekord życiowy to dziś 79,5 metra.
31:26 czwórka audycja sportowa 22.09.2024 freediving 14.13.mp3 O freedivingu opowiada Agata Załęcka, wyczynowa freediverka i aktorka (Audycja sportowa/Czwórka)
- Ten wynik to nie był jeszcze mój maks. Czuję to. Nie znam jeszcze swoich granic w tym sporcie - mówi gościni Czwórki. - Tę głębokość osiągnęłam na treningach, które odbywają się w limitowanym czasie, między spektaklami teatralnymi a planem zdjęciowym filmu czy serialu. To nie jest mój maks.
Najprawdopodobniej Agata Załęcka jest jedyną aktorką i wyczynową freediverką w Polsce. Ona sama przyznaje, że nawet na zawodach międzynarodowych nie spotkała żadnej aktorki ani aktora, którzy by mierzyli się z nią w zawodach sportowych. Nie przypomina sobie w ogóle aktorów na mistrzostwa świata w jakiejkolwiek dyscyplinie.
- Ja we freedivingu i aktorstwie znajduję wiele wspólnych mianowników - podkreśla.
Odmiany freedivingu
Rozróżniamy freediving basenowy nazywany dynamiką, nurkowaniem dynamicznym, i głębokościowy. Czwórkowa gościni przyznaje, że lubi oba rodzaje, choć ten głębokościowy jest bliżej natury. - Ja uwielbiam to wyrównywanie ciśnienia, to, jak ono na mnie wpływa, nazywam to mocnym uściskiem głębi - zdradza.
Gdzie uprawiać freediving?
Na głębokościowe nurkowanie w naturze Agata Załęcka musi chwilę poczekać. Aktualnie kończy pracę na planie serialu "Dzielnica strachu". Marzy jednak, że już pod koniec października odwiedzi południowy Synaj - Dahab i zanurzy się w morzu w miejscu nazywanym "blue hole". - Lubię tam nurkować. Będzie tam teraz nieco cieplej niż w drugiej mojej ulubionej miejscówce, czyli w Limassol na Cyprze - zdradza. - Gdy pracuję na planie, freediving trenuję na basenie głębokim na 45 metrów w Mszczonowie.
Jaki sprzęt potrzebny jest do freedivingu?
Agata Załęcka nurkuje w piance, której grubość dobiera do temperatury wody. Do pianki dobiera odpowiednie obciążenie - im grubsza pianka, tym większy balast. - Można nurkować w płetwach, monopłetwach lub bez nich. Każdy nurek wyposażony jest też w "smycz", która przymocowywana jest do liny opustowej, która sięga w głąb morza. To zapewnia nam bezpieczeństwo - wyjaśnia reprezentantka Polski. - Nasza "smycz" jest dokładnie sprawdzana przez sędziów na zawodach. To lina stalowa, nie może mieć przerdzewień, musi przejść przez akceptację. Niektórzy używają czepków, kapturów, gogli, masek, nosklipów. Ja używam gogli, gdy nie znam głębokości. W innym przypadkach korzystam tylko z noska - lubię czuć wodę na oczach, na policzkach, prędkość na rzęsach - przyznaje.
Pod wodą - myśli, technika, relaks
Freediving możemy podzielić na rekreacyjny i zawodniczy. Podczas treningu do zawodów i w ich trakcie myśli Agaty Załęckiej skoncentrowane są na technice, pozycji hydrodynamicznej, wyrównywaniu powietrza w uchu środkowym, na ułożeniu krtani czy podniebienia miękkiego. Pracuje też nad tym, by być spokojną, bo spokój jest tu kluczem do sukcesu. - Nieco inaczej jest przy nurkach rekreacyjnych. Wtedy myślę o tym, żeby nie myśleć, choć nie jest to łatwe - zdradza. - Ten freediving rekreacyjny też sprawia mi wiele radości.
Agata Załęcka podkreśla, że dla niej i innych freediverów najważniejsze jest bezpieczeństwo, wszystkie zasady muszą być absolutnie zachowane. - Asekuracja musi być. Szaleństwo w tym środowisku jest absolutnie tępione, bo jest ono zachowaniem niesportowym - podkreśla.
***
Tytuł audycji: Audycja sportowa
Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz
Gościni: Agata Załęcka
Data emisji: 22.09.2024
Godzina emisji: 15.13
pj/kmp