Joanna Flis: Poczucie własnej wartości jest początkiem wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 07:20
- Poczucie własnej wartości to taka globalna samoocena, czyli coś, na co składa się bardzo dużo własnych przekonań na temat tego kim jesteśmy - wyjaśnia Joanna Flis, psycholożka, ekspertka MŁODYCH GŁÓW. - Pewność siebie jest jedną z jego części składowych - dodaje. 
Joanna Flis była gościnią Kacpra Zembrzuckiego
Joanna Flis była gościnią Kacpra ZembrzuckiegoFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

W audycji Zetkacper i Joanna Flis, psycholożką, pedagożką, ekspertką MŁODYCH GŁÓW zastanawiali się, czym jest poczucie własnej wartości i jak wpływa na nasze życie, oraz czym różni się od pewności siebie. Omówili, skąd bierze się niska samoocena i jaką rolę odgrywa środowisko rodzinne.

- Poczucie własnej wartości to taka globalna samoocena, czyli coś, na co składa się bardzo dużo własnych przekonań na temat tego kim jesteśmy, jakie są nasze wartości, co znaczymy w świecie, jakie mamy mocne strony, ale też co jest naszą słabością - wyjaśnia Joanna Flis. - Pewność siebie jest jedną ze składowych poczucia własnej wartości. Jest tą częścią nas, w której oceniamy siebie jako bardzo sprawczych np. mogę być pewna siebie w pracy, mogę być pewna swojego głosu... To są te rzeczy, w które wierzymy, że są naszymi mocnymi stronami, które lubimy eksponować, albo nie boimy się eksponować. Dlatego czasem jest tak, że ludzie pewni siebie w niektórych obszarach wcale nie mają poczucia własnej wartości jako globalnej oceny. Poczucie własnej wartości jest czymś dużo większym. 


Posłuchaj
26:24 czwórka młode głowy w Czwórce 6.11.2024 flis 22.04.mp3 O poczuciu własnej wartości i pewności siebie z Joanną Flis rozmawia Kacper Zembrzucki (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)

 

Jak wyjaśnia ekspertka stabilne poczucie własnej wartości, które wcale nie musi być wysokie, jest punktem wyjścia do tego:

  • po co my w życiu sięgamy,
  • na ile w siebie wierzymy,
  • na ile dbamy o swoje granice,
  • na ile uznajemy swoje potrzeby za ważne,
  • jak reagujemy na krytykę i wyzwania,
  • na ile jesteśmy odporni psychicznie. 

- Ono determinuje naszą optykę, której używamy patrząc na siebie i na świat i dzięki tej optyce albo jesteśmy dla siebie dobrzy i wspierający albo ona zaprasza do nas wewnętrznego krytyka, który nas zaprasza do autosabotażu, który sprawia, że przestajemy marzyć, że nie wyznaczamy sobie celów, które moglibyśmy osiągać, gdybyśmy byli dla siebie trochę łagodniejsi. Poczucie własnej wartości jest początkiem wszystkiego - podkreśla. 

Czytaj także:


Ekspertka wyjaśniła, dlaczego poczucie własnej wartości często prowadzi to do perfekcjonizmu i wyznaczania nieosiągalnych celów.
Poznaliśmy praktyczne sposoby na budowanie zdrowego poczucia własnej wartości oraz codzienne praktyki, które mogą nas wspierać. Poruszyliśmy też temat relacji, roli rodziców i wyzwań, jakie stawia świat mediów społecznościowych.

Czytaj też:

Nie zabrakło też znakomitych poleceń książkowych i podcastowych, które są pomocą przy pracy z samooceną. 

***

Nazwa audycji: Młode głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Gościni: Joanna Flis (psycholożka, ekspertka projektu MŁODE GŁOWY)

Data emisji: 6.11.2024

Godzina emisji: 22.04

pj

Czytaj także

Martyna Wojciechowska: jestem stworzona z porażek, z tego, co mi w życiu nie wyszło [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 11:56
Gościną audycji "Młode głowy w Czwórce" była Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka, aktywistka i założycielka Fundacji UNAWEZA. Rozmawialiśmy z nią o tym, jak ważna jest umiejętność sięgania po pomoc, również psychologiczną, i o tym, że to właśnie najtrudniejsze momenty w życiu bywają przełomowe.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wciąż się wstydzą. A Ty? - "Otwarte Studio Czwórki" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 21:55
Wstyd powoduje duże poczucie dyskomfortu i jest strachem przed oceną innych lub nas samych we własnych oczach. To uczucie związane ze świadomością siebie, swojego ciała, otoczenia i wymogów kulturowych czy społecznych. O wstydzie, bez wstydu - z udziałem psycholożek, pedagożek, psychoterapeutek - rozmawiali Justyna Dżbik-Kluge i Kuba Jamrozek.
rozwiń zwiń