Martyna Wojciechowska: jestem stworzona z porażek, z tego, co mi w życiu nie wyszło [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 11:56
Gościną audycji "Młode głowy w Czwórce" była Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka, aktywistka i założycielka Fundacji UNAWEZA. Rozmawialiśmy z nią o tym, jak ważna jest umiejętność sięgania po pomoc, również psychologiczną, i o tym, że to właśnie najtrudniejsze momenty w życiu bywają przełomowe.  
Martyna Wojciechowska w audycji Młode głowy w Czwórce
Martyna Wojciechowska w audycji "Młode głowy w Czwórce"Foto: Piotr Podlewski/Czwórka

Martyna Wojciechowska od lat prowadzi działalność charytatywną i angażuje się w akcje społeczne. Wraz z zespołem założonej przez siebie fundacji UNAWEZA działa na rzecz wyrównywania szans ekonomicznych, społecznych i prawnych zarówno w Polsce, jak i odległych zakątkach świata (m.in. na Madagaskarze, w Tanzanii czy Boliwii).

Posłuchaj
30:38 CZWORKA Młode Głowy w Czwórce 2024_10_16-22-13-04.mp3 Martyna Wojciechowska opowiedziała o fundacji UNAWEZA oraz o szukaniu pomocy psychologicznej (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)

Czy prawdziwa siła zawsze musi tkwić w perfekcji i nieustannym dążeniu do celu? Jak ważne jest zatrzymanie się i odłożenie pewnych marzeń na później? Czy wszystkie marzenia muszą się spełnić, abyśmy mogli czuć się spełnieni? O tym porozmawialiśmy z Martyną Wojciechowską w audycji "Młode głowy w Czwórce". 

Niepowodzenia. Dlaczego nie wszystko nam w życiu wychodzi, i dlaczego może nam to wyjść na dobre

- Bardzo bym chciała jasno wszystkim powiedzieć, że to nie jest cała prawda. Na social mediach widzimy, jak ludzie dzielą się głównie sukcesami, ale to nie jest ich całe życie. Musimy też zdefiniować, czym jest sukces, bo to nie jest kwestia liczby nagród i pieniędzy zgromadzonych na koncie, tylko poczucie, że jesteś się we właściwym miejscu, we właściwym czasie i otoczony właściwymi ludźmi. Droga do sukcesu jest naznaczona wieloma trudnościami, wieloma wyzwaniami, wieloma rzeczami, które mi po prostu nie wyszły, i należy o tym pamiętać. Gdyby wszystko to, co sobie założyłam, mi wyszło, to dzisiaj nie byłabym tu, gdzie jestem - mówi Martyna Wojciechowska. Podróżniczkę i aktywistkę znamy wszyscy głównie z jej licznych osiągnięć, a w audycji "Młode głowy w Czwórce" mogliście usłyszeć o jej niepowodzeniach od wczesnych lat przedszkolnych, przez szkolne, aż do poważnych tragedii z dorosłego życia.

Zobacz też:

- Jak prowadziłam program podróżniczy Misja Martyna, wydawało mi się, że lepiej być nie może. Właśnie w takich momentach często przychodzą bolesne lekcje pokory. Kiedy byliśmy na zdjęciach w Islandii, kierowca samochodu wpadł w poślizg i w tym wypadku jeden z moich operatorów siedział z przodu i był ciężko ranny. Ja złamałam kręgosłup, a Rafał, mój przyjaciel, operator, który siedział obok, kiedy ja zwinięta w kłębek na jego kolanach spałam, zginął na miejscu. Umierał na moich rękach, a ja nie byłam w stanie zaakceptować tej myśli. Kiedy to do mnie dotarło, poczułam, że mój świat się skończył, że to jest coś, z czym sobie już nie poradzę, dlatego że weszłam w taką narrację, że to moja wina. Nie czułam się szczęśliwa, że ocalałam, tylko zadawałam sobie pytanie, dlaczego ja. Wypadek miał miejsce dokładnie 20 lat temu. Podniosłam się dzięki swoim bliskim - opowiada aktywistka. - Bardzo żałuję, że nie sięgnęłam wtedy po profesjonalną pomoc, i dlatego z takim przekonaniem namawiam wszystkich, żeby nie bać się pomocy i przyznawać się do tego, że mamy takie, a nie inne doświadczenia, bo zawsze jest ktoś, kto może wyciągnąć do ciebie rękę.

Rozmowy o porażkach

Mimo tego, że wszyscy popełniamy błędy, często nie umiemy rozmawiać o swoich porażkach. - W polskiej kulturze z jednej strony jesteśmy wychowani do skromności, a z drugiej strony nie umiemy przyznać się do błędów i trzymamy fasadę, że jesteśmy świetni i wszystko idzie ekstra, chociaż nie zawsze tak jest - tłumaczy gościni Czwórki. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @mlode_glowy

UNAWEZA na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Jednym z kluczowych działań fundacji jest realizacja projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym", skupiającego się na zdrowiu psychicznym młodych osób w naszym kraju.

W ramach tego projektu w 2022 roku przeprowadzone też zostało największe w Polsce bezpłatne badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wzięło w nim udział ponad 180 tys. uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w wieku 10–19 lat, zarówno z dużych miast, jak i małych miejscowości.

Wyniki badania okazały się alarmujące. Wskazują na ogromne poczucie bezradności wśród dzieci i młodzieży. Czują się one samotne, mają skrajnie niską samoocenę i poczucie sprawczości, a ponad 80 proc. z nich deklaruje, że w sytuacji kłopotliwej nie znajdują żadnego rozwiązania.

Dane z przeprowadzonego raportu wskazują również, że blisko 70 proc. uczniów, którzy wzięli udział w ankiecie, nigdy nie skorzystało ze wsparcia psychologa szkolnego ani z placówki psychologicznej poza szkołą.

Fundacja Martyny Wojciechowskiej prowadzi szereg kampanii edukacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Swoje działania kierują również do rodziców i nauczycieli. Już ponad 4 tysiące szkół z całej Polski uczestniczy w bezpłatnym programie profilaktycznym "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". 

- Realna i skuteczna pomoc jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy osoba zmagająca się z problemem o nim powie. Dlatego rozmowa ma taką moc. Dzięki działaniom fundacji UNAWEZA o zdrowiu psychicznym otwarcie zaczęto mówić w domach, szkołach i w przestrzeni medialnej. W ramach działań profilaktycznych fundacja zachęciła młode głowy do szukania pomocy i nauczyła tysiące ludzi, jak reagować, gdy ktoś obok zmaga się z trudnościami - pisze o swoich działaniach UNAWEZA.



Jestem wystarczająca

Przesłaniem, którym Martyna chciała się podzielić z młodymi ludźmi, jest powiedzenie sobie, że jesteśmy wystarczający. - Nie muszę być idealna, nie muszę być najmądrzejsza, najbardziej zabawna, i tak jestem wystarczająca w tym, jaka jestem, i w tym, co robię. To mi dało wielką ulgę. Kiedy dorastałam i się do kogoś porównywałam, to to była koleżanka z klasy, może z podwórka albo z tego samego miasta najdalej. Dzisiaj, życie jest bardzo trudne dla młodych ludzi, bo wiemy, że bierne scrollowanie feedu na social mediach powoduje, że wciąż się porównujemy, a to jest droga kryzysów psychicznych. Myślimy, że wszyscy mają takie świetne życie, tylko nie my, a to nie jest prawda - tłumaczy założycielka fundacji UNAWEZA.


Uwaga! Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, możesz skorzystać z następujących numerów pomocowych:

  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych 116 123 - codziennie od 14.00 do 22.00
  • Telefon Zaufania Młodych - 22 484 88 04 (pon.-sb. 11.00-21.00)
  • Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie - 800 111 23 (pon.-pt. 12.00-18.00)
  • Antydepresyjny telefon zaufania - 22 484 88 01 (pon.-pt. 15.00-20.00)
  • Dobre słowa telefon dla seniorów - 123 337 088 (pon.-pt. 10.00-12.00, 17.00-19.00)
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 (całodobowo)
  • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 121 212 (całodobowo)

***

Nazwa audycji: Młode głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Gościni: Martyna Wojciechoska

Data emisji: 16.10.2024

Godzina emisji: 22.04

AGJ/gV/wmkor