– Everest to nie była przyjemność, to była misja, jak wojna – mówi Krzysztof Wielicki, który wraz z Leszkiem Cichym stanął na szczycie. – Nie było goretexu ani innych nowości, które dziś ułatwiają życie, ale atmosfera solidarności w ekipie była jedyna w swoim rodzaju, nigdy później się nie powtórzyła w czasie innych wypraw – dodaje. W serwisie usłyszymy też m.in. Wandę Rutkiewicz, która bardzo pomogła w zorganizowaniu wyprawy, Andrzeja Zawadę, szefa wyprawy i Andrzeja Paczkowskiego, prezesa Polskiego Związku Himalaizmu.
Kiedy 25 grudnia 1977 roku prezes Polskiego Związku Alpinizmu Andrzej Paczkowski i kierownik przyszłej wyprawy Andrzej Zawada składali w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Nepalu pismo z prośbą o pozwolenie na zimowe wejście na Everest między 1 listopada 1979 a 28 lutego 1980, nikt jeszcze nie wiedział, że tak rozpocznie się niesamowita historia, której bohaterami zostaną polscy himalaiści.
Polacy otrzymali zgodę na wyprawę na najwyższy szczyt Ziemi i po długich przygotowaniach oraz 45 dniach akcji górskiej, 17 lutego 1980 roku biało-czerwona zatrzepotała na szczycie najwyższej góry świata.
Na wielki sukces pracowała ekipa w składzie: Andrzej Zawada – kierownik, 51 lat, Ryszard Dmoch – zastępca kierownika, 47 lat, Andrzej Zygmunt Heinrich – zastępca kierownika ds. sportowych, 42 lata, Leszek Cichy, 28 lat, Krzysztof Wielicki, 29 lat, Krzysztof Cielecki, 44 lata, Walenty Fiut, 32 lata, Ryszard Gajewski, 25 lat, Jan Holnicki-Szulc, 34 lata, Aleksander Lwow, 26 lat, Janusz Mączka, 30 lat, Kazimierz Olech, 51 lat, Maciej Pawlikowski, 28 lat, Marian Piekutowski, 29 lat, Ryszard Szafirski, 42 lata, Krzysztof Żurek, 35 lat, Józef Bakalarski – filmowiec, 54 lata, Bogdan Jankowski – radiooperator, 41 lat, Robert Janik – lekarz chirurg, 38 lat i Stanisław Jaworski – filmowiec, operator TVP, 33 lata. Na szczycie stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.
W 40. rocznicę jednej z największych i najbardziej skomplikowanych organizacyjnie wypraw Polskiego Związku Alpinizmu i sukcesu, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia, portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny „Everest 1980”.
W 8 multimedialnych rozdziałach przybliżone zostały wydarzenia, które miały miejsce przed, w trakcie i po wyprawie dowodzonej przez Andrzeja Zawadę. Prezentowany jest największy zbiór nagrań z wypowiedziami organizatorów i uczestników wyprawy. W serwisie usłyszeć można między innymi Andrzeja Paczkowskiego, „Lidera” – Andrzeja Zawadę, Andrzeja „Zygę” Heinricha, czy opisującego swój wypadek Krzysztofa Żurka. W serwisie nie zabrakło także rozmów z bezpośrednimi zdobywcami szczytu – Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, którzy ze wzruszeniem dzielą się wspomnieniami wydarzeń sprzed lat, opowiadają anegdoty o historycznej wyprawie.
W witrynie www.everest.polskieradio24.pl można także odsłuchać archiwalne audycje Polskiego Radia. Zamieszczamy m.in. rozmowy z Wandą Rutkiewicz i Andrzejem Paczkowskim, którzy ze studia komentowali wydarzenia dziejące się na Evereście, podczas gdy Wielicki i Cichy po zdobyciu szczytu nie zdążyli jeszcze wrócić do bazy.
Oprócz nagrań i materiałów wideo w serwisie znaleźć można także wiele wyjątkowych zdjęć z wyprawy na Everest.
Więcej na: everest.polskieradio24.pl.
[informacja prasowa]
***
jo