10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Urodziny rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Tego dnia obchodziłyby 180. rocznicę. Poznajemy jego twórczość.
11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" – Wirtualna podróż rejsem wycieczkowym. Dowiadujemy się ciekawostek o statkach wycieczkowych, które na swoich pokładach mają kina, baseny, teatry i wszystko co człowiek zapragnie.
12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka „Kwiaty Idalki” Hansa Christiana Andersena cz.1.
14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O skarbie na Wielkim Połomie”.
14:30 "Dr Witaminka" - Nasza ekspertka - Dr Witaminka wraz ze swoim asystentem Panem Dietetyczkiem podpowiedzą dzieciom jak zmniejszyć ilość cukru, którą zjadamy i wypijamy.
15:00-17:00 "Popołudnik" - Szyfry. Porozmawiamy o tym, po co nam szyfry, jakie są rodzaje szyfrów. Wyjaśnimy czym są dane wrażliwe i jak powinniśmy je chronić. W drugiej godzinie audycji, jak co czwartek, Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom. Zachęcamy do telefonowania i głosowania na swoje ulubione utwory.
15:30 "Słowo do słowa" - Krasnoludki języka polskiego: słowa, które są, chociaż ich nie ma. Dziś słowo "ciurek". Znamy z powiedzenia: ciurkiem (np. woda leje się ciurkiem, łzy kapały ciurkiem, pot spływał ciurkiem po twarzy).
16:45 "Mali Naukowcy" - Od jakiegoś czasu wiele osób nosi maseczki. Co one robią? Filtrują! Czy wszystkie maseczki filtrują tak samo? Jak rodzaj materiału wpływa na proces filtrowania? Na te pytania odpowie Magister Sprężynka! Program w ramach odbywającego się 9 maja Pikniku Naukowego on-line.
17:15-17:45 "Zbieraj z klasą" - Jak wygląda utylizacja elektrośmieci w czasach pandemii. Wszyscy sprzątają - domu, ogrody, szafy, mieszkania... selekcjonujemy odzież, obuwie, pozbywamy się starych i nieużywanych naczyń, a także sprzętu PTV i AGD, którego, jak już dobrze wiemy, nie można wyrzucać do kosza na śmieci, tylko trzeba utylizować w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. W audycji przypomnimy zasady pozbywania się elektrośmieci i sprawdzimy, czy firmy, które zajmują się utylizacją, rzeczywiście mają teraz więcej pracy?
18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Szachy jako sposób na nudę podczas kwarantanny. Znużenie obecną sytuacją udziela się już praktycznie każdemu. Kanały rozrywkowe wciąż proponują programy, które służą jedynie relaksacji umysłowej. Brak wystarczającego wysiłku fizycznego i intelektualnego niekorzystnie wpływa na dzieci, a tym samym na rodziców. Jak zatem spędzać czas w domu, by jednocześnie nauczyć się czegoś nowego, pożytecznego, co przyniesie również korzyść w nauce szkolnych przedmiotów? Michał Kanarkiewicz, utytułowany szachista, poleca grę w szachy.
19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.
19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuacja historii o szmacianej lalce, niezwykłym zegarze i planecie Nemus. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki.
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Recepta na stres. Ta recepta jest bardzo prosta, a jednocześnie niezwykle trudna do realizacji, bo wymaga dyscypliny i odwagi bycia wrażliwym. Ta recepta to po prostu naturalny rytm człowieka. Każdy z nas ma swój. To życie w zgodzie z nim, według scenariusza, który wymyśliła natura. Rozmowa z autorką książki "Kiedy Twoja wrażliwość staje się zaletą" - Ewą Klepacką-Gryz, psychologiem i terapeutka.
2 temat: 25 kwietnia obchodziliśmy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Na czym polega alienacja rodzicielska? Rozmowa w kontekście obecnej sytuacji na świecie oraz generalnie. Goście: Mecenas Robert Ofiara i Dorota Sakławska, mediatorka i kurator społeczny.
jo