Polskie Radio Dzieciom

Zacznij tydzień z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 00:35
Po godzinie 8.00 wybierzemy się do Słowińskiego Parku Narodowego i powiemy najmłodszym słuchaczom czym są ruchome wydmy. W audycji Leszka i Misia Michasia porozmawiamy o językach słowiańskich zaś w "Popołudniku" opowiemy o niesamowitych nowoczesnych pojazdach, które coraz częściej można spotkać na ulicach. W paśmie wieczornym dla rodziców porozmawiamy o tym, dlaczego powinniśmy od najmłodszych lat uczyć dzieci krytycznego myślenia. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

8.00-10.00 - Poranek w Polskim Radiu Dzieciom. Wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego. Czeka nas spotkanie z przymorskimi jeziorami, bagnami, torfowiskami, lasami a przede wszystkim z unikatowymi w Europie ruchomymi wydmami.

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Spacer po Wielki Murze Chińskim.  

11.00 - 12.00 Leszek i Miś Michaś. Zapraszamy dziś do niesamowitej językowej podróży po świecie. Porozmawiamy o językach słowiańskich, łacinie a nawet o tureckim ale gwiazdą dzisiejszej audycji będzie niewątpliwie stworzony przez Ludwika Zamenhofa język esperanto. Usłyszycie o tym, jak powstał i kto go dziś używa. 

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. „Nie bój się pytać”. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O nocznicach”. 

15.00-17.00 - Popołudnik. Zapraszamy na "odjechany" Popołudnik. Opowiemy o niesamowitych, nowoczesnych pojazdach, które coraz częściej można spotkać na ulicach. O elektrycznych hulajnogach, rowerach, samochodach i pociągach i wszelkiego rodzaju wózkach. Okazuje się, że ich historia jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy do słuchania tych, którzy interesują się technika i pojazdami i nie tylko ich, bo ciekawostek, które zaskoczą będzie mnóstwo.

5:30 "Słowo do słowa" - pochodzenie i znaczenie imienia Miłostryj. 

17:15 "Skarbonka" - O różnicach w cenach. Podczas wakacyjnych podróży możemy zauważyć, że ten sam towar, produkt kupiony w różnych miejscach różni się ceną. Z czego to wynika?

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Książki na wakacyjne wyjazdy. Gościem Królika i Lwa będzie 13-letnia Maja Sołtysik. Książki i ołówki mieszkają w jej sercu od wieku przedszkolnego. Czyta, pisze, rysuje. Swoje książkowe recenzje publikuje na blogu (www.czytamaja.pl), a jej rysunki można znaleźć między innymi na jej stronie (www.majasoltysik.com). ​ 

19:10 "Książka do poduszki" - Fragment baśni H.Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”. Czyta Anna Wójcikiewicz. 

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" -  Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

21.00 -23.00 - Strefa Rodzica Jak uczyć dzieci krytycznego myślenia? Krytyczne myślenie coraz częściej uznawane jest za jedną z najbardziej niezbędnych kompetencji w XXI wieku, jako przedmiot jest wykładane  na najlepszych uczelniach świata. Dlaczego jest tak ważne i dlaczego powinniśmy od najmłodszych lat uczyć dzieci myśleć krytycznie. O tym porozmawiamy z Arturem Negri, wykładowcą akademickimi, coachem.

Wtorek: 

8:00-10:00 "Poranek" - Kolory wakacji- niebieski jak morze. Niebieski to kolor natury, wody i nieba. W wakacje najczęściej kojarzy nam się z morzem. Tylko dlaczego morze jest niebieskie? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Poszukamy również wokół nas innych rzeczy w kolorze niebieskim. 

​8:30 "Smak na tak" - Przygotowujemy kompot z wiśni. 

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka" - Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

--

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

"Brzydkie kaczątko". Nowa książka do poduszki na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:30
Wszystkich fanów baśni Hansa Christiana Andersena ucieszy wiadomość, że niebawem w Polskim Radiu Dzieciom premiera "Brzydkiego Kaczątka". Już od piątku 24 lipca w wieczornej audycji "Książka do poduszki", usłyszeć będzie można jedną z najbardziej znanych baśni duńskiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 38. Porządki w ogrodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:50
Czas na letnie porządki. Jak co dwa tygodnie Joachim musi chwycić za kosiarkę i skosić trawę. Ale uwaga! W ogrodzie mieszkają nie tylko zwierzęta..
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smaki Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 15:11
Chorwacka kuchnia jest niezwykle bogata i łączy różne tradycje kulinarne. Co ją wyróżnia? To przede wszystkim wysoka jakość lokalnych produktów i składników: świeże ryby oraz owoce morza, przepyszne owoce i warzywa i oliwa, która w większości chorwackich gra znaczącą rolę.
rozwiń zwiń