15.04. WIELKI PIĄTEK
15:00 "Popołudnik" - Co to jest cisza, gdzie mieszka, czy ciszę można usłyszeć, co by było gdyby nie było ciszy, czy ciszę można namalować? Czy cisza jest nam potrzebna i do czego? Co jest między ciszą a ciszą? Dlaczego w niektórych miejscach należy zachowywać się cicho?
21:00 "Strefa rodzica" - Czy duchowość u dzieci jest czymś naturalnym czy nabytym w kręgu kulturowym? Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze oznaki rozbudzenia sfery duchowej i jak dać dziecku dobre warunki do rozwoju w tej sferze. O tym wszystkim z siostrą Bogumiłą ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej porozmawiamy w Strefie rodzica w Wielki Piątek w czasie przygotowań do świąt wielkanocnych.
---> SŁUCHAJ TERAZ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
23:00 "Muzyka dla rodzica" - W Wielki Piątek w audycji pojawi się TYNSKY, a na co dzień Tomek Kamiński, wokalista pochodzący z Płocka. Artysta znany z delikatnych i przejmujących ballad. Tego wieczoru w Polskim Radiu Dzieciom będą dominowały nastrojowe kompozycje. Jego przygoda z muzyką zaczęła się bardzo wcześnie, bo już w wieku 2-3 lat, kiedy zaczął grać na zabawkowym keybordzie. Pierwszą gitarę kupioną na „pchlim targu” dostał od taty - TYNSKY miał wtedy 11 lat. To pozwoliło mu zapoznać się z instrumentem, rozwijać umiejętności oraz zacząć komponować. Jako 13-latek napisał swój pierwszy utwór. Inspiracje od zawsze czerpał z życia, relacji, miłości, doświadczeń i zdarzeń. Duży wpływ wywarła na nim również twórczość Ed’a Sheerana. Od 14 roku życia gra i komponuje na pianinie.
Wesołych Świąt życzy Polskie Radio Dzieciom.
15.04. WIELKA SOBOTA
9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" - opowieści wielkanocne.
12:00-13:00 "Bajkowy ogród" - Symbolika roślin wielkanocnych: bukszpan – roślina nieśmiertelności, rzeżucha – symbol nowego życia, oliwka – symbol pokoju i pojednania, rącznik – krzew Jonasza, sasanka – kwiat zmartwychwstania Jezusa.
14:00-15:00 "Akademia muzyczna" - muzyka na Wielkanoc - pasje J.S. Bacha, Stabat Mater Pergolesiego, oratorium Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu J. Haydna.
18:00-19:00 "Kuferek przyjemności" - Świąteczne rodzinne muzyczne spotkanie. Anastazja i Maks oraz ich rodzice Eva i Łukasz opowiedzą o swojej wielkiej rodzinnej pasji, którą jest muzyka.
21:00-22:00 "Dziecko w drodze" - Zgodnie z tradycją Magda i Sergiusz opowiedzą o wielkanocnych tradycjach w różnych miejscach świata, które odwiedzili. Będą mówić o Malcie, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Austrii, Finlandii i o nietypowych zwyczajach wielkanocnych południowej Polski.
22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - Wielka Sobota zawierać będzie zestaw ballad, które zapisały się trwale w historii muzyki rozrywkowej - osiągnięciami na listach przebojów, cieszących się uznaniem fanów artystów lecz w wielu przypadkach niefunkcjonujących w radiowym eterze.
16.04. NIEDZIELA WIELKANOCNA
11:00-12:00 "Źródełko" - Wielkanoc i wszelkie związane z nią zwyczaje ludowe. Zaprosimy też na krótkie spotkanie z panem Andrzejem Nogalskim, malarzem i autorem sympatycznych wierszyków dla dzieci (m.in. książeczka "Biały baranek").
13:00-14:00 "Zwierzyniec" - Symbolika zwierząt kojarzonych z Wielkanocą: baranek, zajączek, kurczak.
17:00-18:00 "Kulturoteka" - O książce "Henio i cztery struny". Wierszowana opowieść o Henryku Wieniawskim - genialnym polskim skrzypku i kompozytorze. Błyskotliwa biografia odsłaniająca pełną przygód drogę małego Henryka do światowej sławy wirtuoza skrzypiec.
Gość: Katarzyna Huzar - Czub, autorka książki.
21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - DOMEK Z SERCEM 2022 to charytatywne warsztaty twórcze, które od kilku lat organizuje warszawskie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek.
Gość: Aneta Popiel-Machnicka z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek.
22:00-00:00 "Muzyka dla rodzica" - W Świątecznym wydaniu audycji Muzyka dla rodzica wybrzmią m.in piosenki z albumu "Piosenki o miłości". Jej autorem jest Kamil Holden-Kryszak. Teksty napisał reżyser obrazu Tomasz Habowski a utwory zaśpiewała Justyna Święs, która także zagrała w filmie o tym samym tytule.
Muzyka w filmie to bardzo ważny element, który potrafi dopełnić fabułę, budować napięcie, podkreślić emocje. Raz na jakiś czas, są także filmy, w których muzyka jest jeszcze czymś, a właściwie kimś więcej – jest bohaterem. W przypadku “Piosenek o miłości” - bohaterem tytułowym. O tym wyjątkowym filmie powiedziano i napisano już wiele. W pełni zasłużone laury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni sprawiły, że ten skromny i intymny obraz zyskał należną mu atencję.
17.04. LANY PONIEDZIAŁEK
8:00-10:00 "Poranek" - audycja skrócona o godzinę - W poniedziałek wielkanocny Smok Adaś wraz z Martyną udadzą się prawie na sam środek Oceanu Spokojnego - na Wyspę Wielkanocną. Choć jest to jedno z najbardziej odizolowanych miejsc na świecie to wyspa jest zamieszkała. Kto na niej mieszka i czym są tajemnicze moai? O tym wszystkim w dzisiejszym poranku.
11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś zasiądą do wielkanocnego stołu i opowiedzą o pysznościach, które na nim się znalazły. Na koniec dowiemy się czym jest Śmigus-Dyngus i jak go kiedyś świętowano.
14:00-15:00 - przypomnienie koncertu z 2021 roku "Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie" przygotowanego przez RCKL i PRD. Wystąpili: Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich dzieci Hania i Staś a także zaproszeni przez nich goście: rodzinny zespół Ani Mali Ani Duzi, panowie z Kompani Wołoczebnej z Kalinówki Kościelnej oraz muzycy zespołu Janusza Prusinowskiego wraz ze Stefanem Żakiem.
17:15 "Skarbonka" - Dziś Lany Poniedziałek, jesteście mokrzy? Ten kto zostanie oblany będzie miał szczęście i powodzenie, taki jest zwyczaj wielkanocny. Beata Piechowska-Olszewska sięgnie dziś do zakupów przedświątecznych i do "rynku" w ujęciu ekonomicznym.
18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wodne rekordy (rekordy w pływaniu, największe lodowisko, najgłębsze miejsce naszej planety, najdłuższe opady deszczu, największe opady deszczu, rekordy nurkowania, największy zbiornik wodny naturalny i sztuczny, zwierzę, które pije najwięcej wody, roślina, która magazynuje najwięcej wody).
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Wolontariusze z organizacji pomagających uchodźcom z Ukrainy opowiedzą o tym, jak wygląda ich praca. Porozmawiamy z Wiktorią Jasińską z Fundacji Pracownia Nauki i Przygody, która organizuje co-working dla uchodźców z Ukrainy aby mieli oni warunki do pracy. W tym czasie wolontariusze zajmują się ich dziećmi. Olga Ślepowrońska ze Stowarzyszenia Mudita opowie o wolontariuszach. którzy pomagają Ukraińcom z niepełnosprawnościami nie tylko wyjechać z Ukrainy, ale też pomóc ze sprzętem, rehabilitacją i ich kosztami.
23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" - Nowości muzyczne, muzyczne niespodzianki. Wśród nich ostatnia płyta ex- członkini Spice Girls, Emmy Bunton, jubileuszowy album Curtisa Stigersa, wielki comeback Tears For Fears oraz specjalny czteropłytowy album poświęcony grupie Metallica a bardziej hołd złożony przez 53 artystów z całego świata słynnemu "czarnemu albumowi".
***
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.