Polskie Radio Dzieciom

My was "łelkomen". O fantazji w wymyślaniu nowych słów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:00
"Kangurować", "łelkolmować", "kapuczinować"… - Filip zaczął ostatnio stosować nowomowę, czyli wymyślać nowe słowa. I w dodatku obiecał Leopoldowi, że audycja będzie na tyle dziwna, że mu się "ajsy pootwierają".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/Wokandapix

Posłuchaj
51:55 Dzieci_AAC 2020_11_10-17-59-50.mp3 My was "łelkomen". O fantazji w wymyślaniu nowych słów (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem)_10.11.2020.

Do rozmowy o dziwacznych słowach zaprosił dr Agatę Hącię, z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Literce (tak ją nazywał Filip) bardzo spodobało się "łelkomnowanie" - Te nowe-stare słowa odświeżają nam umysł i spojrzenie na świat. Jeżeli nam się nudzi i tak sobie myślimy: "O jejku! Znowu te same słowa, codziennie te same słowa!" aż nie możemy z nudów wytrzymać, to możemy sobie wymyślić jakieś wyraz albo wykręcić przekręcić jakieś wyrazy które już znaliśmy. Możemy też wprawić w ruch, możemy sprawić, że one robią fikołki i na przykład zmieniają znaczenie! - tłumaczył gość "Podwieczorka". 

Z Flipem i Leopoldem rozmawiali o znaczeniu słów, o tym jak je tworzyć i czy każdy może stworzyć własne słowo, które trafi kiedyś do Słownika języka polskiego. Oraz - co to neologizm i po co robić słowniki nowych wyrazów.
Zapraszamy do wysłuchania tej bardzo ciekawej rozmowy.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Beata Lasota
Data emisji: 10.11.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Roboty, które kiedyś nas wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:18
R2D2, C3P0, Wall-e - czy to "Gwiezdne Wojny", czy produkcje z amerykańskiej fabryki snów - roboty od dawna zawojowały wyobraźnię filmowców. Nie tylko filmowców, bo królików też - radiowemu Królikowi zamarzyły się czasy, kiedy nie będzie musiał sprzątać i wszystko za niego zrobi maszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kryje się w naszych genach?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:57
Czemu jeden piesek może być biały, a jego brat łaciaty? Dlaczego ludzie mają różny kolor skóry? Czemu mówi się czasem, że wyglądasz jak "wykapana babcia"? Nad tym właśnie zastanawiali się Leopold i Filip.
rozwiń zwiń