Polskie Radio Dzieciom

Otwock i jego historyczny świdermajer

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 16:45
Sto lat temu jednym z popularnych miejsc na letni wyjazd mający poprawić kondycję zdrowotną mieszkańców stolicy był podwarszawski Otwock. To właśnie na przełomie XIX i XX wieku wybudowano Kolej Nadwiślańską i miasteczko się rozwinęło. Jak grzyby po deszczu wyrosły tam różne sanatoria, pensjonaty, domy uzdrowiskowe, szpitale, otoczone sosnowym lasem. Wszystkie były prześliczne zdobione - ażurowymi wycięciami w drewnie. Ten "otwocki" styl architektoniczny zyskał nawet swoją śmieszną nazwę "świdermajer".
Wiele ze świdermajerów zostało zniszczonych. Wiosną tego roku udało się wpisać prawie 180 obiektów na listę zabytków
Wiele ze świdermajerów zostało zniszczonych. Wiosną tego roku udało się wpisać prawie 180 obiektów na listę zabytkówFoto: Mirek Nowaczyk/Shutterstock

Posłuchaj
59:01 15.01. Podwieczorek.mp3 Otwocki świdermajer (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_15.01.2021.

 

Czemu właśnie tak się je nazywa, ile tych uroczych drewnianych "pałacyków" jeszcze w Otwocku zostało? Poznajcie historię i tradycje, które przetrwały tak blisko wielkiego miasta. Usłyszycie o architekturze tych terenów i o historii kolejowej "linii średnicowej" - otwockiego "Orient Expressu".
Gościem Filipa i Leopolda była Lidia Głażewska-Dańko z Muzeum Ziemi Otwockiej.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Lidia Głażewska-Dańko
Data emisji: 15.01.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo


Zobacz także
Czytaj także

100 lat wstecz. Podróż w muzyczną przeszłość swingu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 22:13
Siostry Andrews i The Puppini Sisters - te dwa tria wokalne dzieli ponad pięćdziesiąt lat dwudziestowiecznej historii. Łączy je swing - gatunek jazzu, który powstał w USA w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Przyjęty ciepło przez słuchaczy w Ameryce, zyskał uznanie na całym świecie. I grany jest do dziś. Hołd artystyczny temu gatunkowi muzyki złożyli nawet twórcy rewelacyjnego filmu animowanego "Trio z Belleville" - tytułowe "trio" to grupa zamaszystych śpiewających staruszek, kołyszących się w rytm śpiewanego swingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:00
Jest w Polsce miejsce, gdzie śnieg jest prawie zawsze, a nawet są miejsca, że latem wcale nie topnieje! Ponieważ w Warszawie wreszcie jest śnieżnie, Filip i Leopold wymyślili sobie audycję "spod samiuśkich Tater" ... no , tak nie do końca, bo dźwięk ciągle nadają ze swoich norek, ale przecież porozmawiać o górach i górsko się rozmarzyć, zawsze warto, czyż nie?
rozwiń zwiń