Polskie Radio Dzieciom

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:00
Jest w Polsce miejsce, gdzie śnieg jest prawie zawsze, a nawet są miejsca, że latem wcale nie topnieje! Ponieważ w Warszawie wreszcie jest śnieżnie, Filip i Leopold wymyślili sobie audycję "spod samiuśkich Tater" ... no , tak nie do końca, bo dźwięk ciągle nadają ze swoich norek, ale przecież porozmawiać o górach i górsko się rozmarzyć, zawsze warto, czyż nie?
Tatry, zdjęcie ilustracyjne
Tatry, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
59:02 Dzieci_AAC 2021_01_14-17-58-57 (1).mp3 Tatry. Gdzie jest najpiękniej i gdzie warto pójść? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem)_PRD_14.01.2021.

 


Do tatrzańskiej rozmowy zaprosili Aleksandrę Karkowską, która niedługo znów wybiera się na Podhale.
Nie była więc to rozmowa o nartach, Krupówkach i innych atrakcjach turystycznych. Z panią Aleksandrą wspaniale jest rozmawiać o przyrodzie, o najpiękniejszych szczytach, szlakach, kotlinach i widokach. Usłyszycie więc o Rysach, a nawet o Gerlachu - najwyższym szczycie Tatr, całych Karpat i oczywiście - Słowacji ( po słowacku Gerlach to Gerlachovský štít).
- Żeby na ten szczyt wejść, trzeba wynająć przewodnika tatrzańskiego, bo tam nie ma żadnego szlaku. Są dwa wejścia, ze strony polskiej i słowackiej, ale nie są "oszlakowane" - opowiadał gość "Podwieczorka".
Czemu w górach należy uważać, skoro zdaniem Leopolda są takie "małe"? Na co uważać? Gdzie jest najpiękniej? I gdzie warto pójść, kiedy pojedziemy tam wtedy, kiedy skończy się już pandemia wirusa? O tym w załączonej audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Aleksandra Karkowska
Data emisji: 13.01.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także
Czytaj także

Wigierski Park Narodowy. Życie bobrów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:15
Północny wschód Polski to wspaniałe jeziora, a jedno z nich nazwą podobne jest, jak mówi Leopold - do śliwki węgierki… Jezioro Wigry, bo o nie chodzi, kształtem przypomina literę „S”. A dawniej nazywało się Wingry, podobno od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się). Taką nazwę znajdujemy też w dawnej informacji o łowach Władysława Jagiełły. Kronikarz napisał, że w 1418 roku władca polował na terenie zwanym Wingri. W tamte rejony zabrał słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom przyrodnik - gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej fascynujące zakątki Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:00
Schron w którym może zmieścić się cały pociąg, Podlasie z pysznymi wędlinami, cmentarz tatarski czy muzeum brudu. Lew i Królik zaprosili do rozmowy w Polskim Radiu Dzieciom podróżnika, który doskonale zna zarówno popularne atrakcje turystyczne, jak i nieznane zakamarki, które warto oznaczyć na mapie, planując podróże po Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W prastarej białowieskiej puszczy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
W 1921 roku, okolice Białowieży nazwano "Rezerwatem". W roku 1932 ten "Rezerwat" został przekształcony w "Park Narodowy w Białowieży". A od 1947 do dziś, teren chroniony nosi nazwę "Białowieskiego Park Narodowy".
rozwiń zwiń