Polskie Radio Dzieciom

Wymyśl sobie przytulankę!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:20
Chiński różowy smok z łapami lwa i rogami jak u kozy, czy pierzasty nietoperz z nogami fauna, baśniowy pegaz z delikatnymi przezroczystymi skrzydłami... są artyści, którzy lalkowe przytulanki tworzą na specjalne zamówienie klienta. Wyjątkowe lalki - art dolls - tworzone z różnych materiałów mogą osiągać ceny w tysiącach dolarów i traktowane są niejednokrotnie jak dzieła sztuki. Żeby je wykonać, należy przecież umieć rzeźbić, malować, projektować kostiumy a ich tworzenie zajmuje czasem miesiące pracy.
W audycji Prawdę mówiąc rozmawiamy o wszystkim, co jest związane z pójściem dziecka do przedszkola (zdjęcie ilustracyjne)
W audycji "Prawdę mówiąc" rozmawiamy o wszystkim, co jest związane z pójściem dziecka do przedszkola (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

W Podwieczorku usłyszeliśmy o tym, jak powstają takie wyjątkowe lalki. Opowiedziała nam o nich Hanna Werkowicz, która także je projektuje i tworzy. Zrobienie jednego pluszaka zajmuje 5-7 dni, a artystka zrobiła ich już ponad 200!


Posłuchaj
59:37 2021_03_04 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Wymyśl sobie przytulankę_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 4 marca godz. 18:00

 

Wszystko zaczęło się od tego, że zobaczyła w internecie zdjęcie małej lalki - figurki smoka. Jak mówi, był to "tęczowy aksolot". Do dziś zrobiła mnóstwo podobnych lalek - smoków i innych zwierzaków. Ale najciekawsze jest właśnie to, że potrafi wykonać lalkę według indywidualnego projektu, jedyną i niepowtarzalną. - Bardzo dużo jest ludzi którzy zajmują się rysowaniem i fascynują się wymyślaniem różnych swoich niewidzialnych przyjaciół. I to jest wielka frajda. Kiedyś zrobiłam takiego królika, który miał centki lamparta, rogi jelenia i do tego skrzydła zrobione z liści - opowiadała artystka.

Posłuchajcie jak takie zwierzaki powstają.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Hanna Werkowicz
Data emisji: 2.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także
Czytaj także

Przybij żółwika bibliotekarzowi

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 15:09
1 marca zazwyczaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy. Jednak w tym roku nic nie jest takie jak zwykle. Ponieważ z powodu pandemii przytulanie jest zdecydowanie niewskazane to jednak może warto po prostu pójść do biblioteki i pożyczyć książkę, pomachać albo przybić "żółwika" bibliotekarzowi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować robota? Lew i Królik podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 18:00
Kto by nie chciał zmechanizować nieco swoich codziennych obowiązków? Mieć robota do sprzątania, do odkurzania, do zmywania naczyń - i nie mówimy tu o zmywarce. Do wieczornej audycji Polskiego Radia Dzieciom zaprosiliśmy gości z sali zabaw Konstruktor - Monikę Klepacką i Michała Boczkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najprawdziwszy cyrkowiec świata

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:35
Cyrkowiec to oczywiście artysta występujący w cyrku. Słownik języka polskiego podaje jeszcze znaczenie potoczne - to człowiek sprytny, który potrafi wyjść z każdej opresji. Na arenie cyrkowej możemy zauważyć, że najsprytniejsi, albo najczęściej w te opresje wpadający - są klauni. Termin ukształtował się w XVI wieku; "grać klauna na scenie" miało oznaczać niewłaściwe zachowanie. Obecnie klaunami nazywa się najczęściej artystów komediowych występujących na arenie między kolejnymi punktami programu.
rozwiń zwiń