Polskie Radio Dzieciom

Toruń miastem aniołów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 22:00
Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce, powstałe w XIII wieku. Chociaż dziś kojarzyć się może głównie z Krzywą Wieżą  lub Mikołajem Kopernikiem, skrywa ono przed turystami wiele ciekawych legend i miejskich historii. Aby je lepiej poznać, udajemy się na wycieczkę po Toruniu.
Toruń
ToruńFoto: Shutterstock

Posłuchaj
59:30 2021_03_10 18_00_26_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Toruń miastem aniołów_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 10 marca godz. 18:00

Nieodłącznym elementem miasta są toruńskie pierniki, od których powstała nazwa jednej z ulic w Nowym Mieście.  Można przypuszczać, że informacje na ich temat były znane już wcześniej w innych obszarach Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie w Toruniu zaczęto z nimi eksperymentować poprzez dodawanie do pierników przypraw korzennych; dzięki czemu zasłynęły na całym świecie. 

lornetka_1200.jpg
Najbardziej fascynujące zakątki Polski

Ponadto, aby zrobić sobie zdjęcie spod krzywej wieży, nie trzeba wcale jechać do Włoch, gdyż  podobny budynek znajduje się w Polsce. Według legendy to właśnie od niego pochodzi nazwa miasta Toruń.  Z kolei inna historia mówi o tym, że Bóg zesłał do miasta "Anielicę", aby ta ogłosiła, że koniec świata został odwołany. Miasto tak jej się spodobało, że postanowiła zostać na dłużej i stała się elementem herbu Torunia. 

Natomiast Mikołaj Kopernik nie tylko wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, ale także zasłynął wśród mieszkańców tym, że jako jedno z zaleceń dla swoich pacjentów dopisywał na receptach sproszkowany róg jednorożca, którym mogło być każde zwierzę z rogami.

Wycieczki po Polsce są idealną okazją by lepiej poznać naszą ojczyznę, a samo odkrywanie historii różnych zakątków kraju może być ekscytujące. Aby się o tym przekonać Filip i Leopold zaprosili na swój podwieczorek Pawła Pilarskiego, przewodnika po Toruniu.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Paweł Pilarski
Data emisji: 10.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Bieszczady! Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński...

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 08:00
Góry, lasy i całkiem sporo zwierząt, a wśród nich wilki i niedźwiedzie... więc może by tak rzucić wszystko i pojechać w końcu w te Bieszczady? Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński... kto nie miał takich marzeń! Czasem nawet myślą o tym radiowe zwierzaki. Lew i Królik tak za tymi górami zatęsknili, że do bieszczadzkiej rozmowy zaprosili podróżniczkę Zofię Nowaczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:00
Jest w Polsce miejsce, gdzie śnieg jest prawie zawsze, a nawet są miejsca, że latem wcale nie topnieje! Ponieważ w Warszawie wreszcie jest śnieżnie, Filip i Leopold wymyślili sobie audycję "spod samiuśkich Tater" ... no , tak nie do końca, bo dźwięk ciągle nadają ze swoich norek, ale przecież porozmawiać o górach i górsko się rozmarzyć, zawsze warto, czyż nie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góry Świętokrzyskie i ich liczne uroki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 00:01
Ach, rozmarzył nam się Filip z Leopoldem. Zachciało im się na nartach pojeździć! A ponieważ restrykcje związane z epidemią wirusa zostały ostatnio trochę zluzowane i na nartach niedługo pewnie będzie można choć trochę pojeździć, to właśnie o tym przygotowali audycję. Na tę góralsko-narciarską rozmowę namówili Michała Zawadę - instruktora narciarskiego, który góry - szczególnie te świętokrzyskie - uwielbia.
rozwiń zwiń