Polskie Radio Dzieciom

Janusz Korczak i jego szkoły

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 21:01
Kiedy mały Henryk poszedł do szkoły, nie przypominała on dzisiejszych, w których jest wesoło, kolorowo i przyjemnie. Przetrwał tam tylko dzięki temu, że zaczął sobie wyobrażać, że kiedyś, gdy będzie duży, otworzy swoją szkołę, do której dzieci będą chciały chodzić nawet w wakacje, zamiast zostawać w domu. 
Janusz Korczak
Janusz Korczak Foto: PAP/CAF-ARCHIWUM /AW

Janusz Korczak (właściwe nazwisko Henryk Goldschmit), był pedagogiem, pisarzem i lekarzem. Powołanie pedagogiczne ogarnęło całe jego życie, całą jego osobowość. Stał się bezdzietnym ojcem niezliczonej ilości cudzych dzieci. "Za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie" – mówił sam o sobie.

W dzieciach widział ludzi, którymi trzeba się zająć w dobry sposób, z szacunkiem, tak by każdy czuł się dobrze, by osoby, które wiedzą więcej, będą pomagały tym, którzy wiedzą mniej. 

Posłuchajcie opowieści o szkole, do której dzieci chcą chodzić także w wakacje.

Posłuchaj

58:57 [DAB]Dzieciom(ARCH_2021) 16 luty 2021 17_59_23_POD_.mp3 16.02.2021 (Polskie Radio Dzieciom / Podwieczorek z Filipem i Leopoldem)

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.

Prowadzi: Janusz Zadura

Gość: Joanna Sikorska oraz Bruno i Laura. 

Data emisji: 16.02.2021

Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

Zobacz także
Czytaj także

Pszczoły budzą się już z zimowego snu!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:31
Nie tylko niedźwiedzie! Pszczoły miodne też budzą się teraz z zimowego snu. A kiedy spotkamy je latem w ogrodzie, opędzamy się od nich jak od natrętnych much bojąc się użądlenia. Tymczasem te małe owady zapylają rośliny, będące nieodłączną częścią ekosystemu, którymi żywią się inne owady i zwierzęta. Co teraz pszczoły robią w ulu i jakie prace wykonują pszczelarze aby ich pszczołom żyło się dobrze i zdrowo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:00
Mówi się, że multiinstrumentalista to osoba, która jest wszechstronnie utalentowana muzycznie i potrafi grać na wielu instrumentach. Jak zatem nazwać kogoś, kto przy użyciu swojego ciała, jako instrumentu muzycznego, jest w stanie naśladować dźwięki np. perkusji, fletu bądź trąbki? Taką osobę można określić mianem człowieka orkiestry lub inaczej beatboxerem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda codzienność cyrkowca?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:01
Obok cyrku tradycyjnego coraz większe znaczenie i popularność zdobywa nurt cyrku współczesnego. Główną różnicą jest brak pokazów ze zwierzętami i skupienie się na sztuce cyrkowej. Na czym to polega i jak wygląda życie takiego artysty opowiedziała Agnieszka Bińczycka - aktorka cyrkowa i pedagog cyrku.
rozwiń zwiń