Początki aktorstwa wywodzą się ze starożytnej Grecji. To właśnie tam co roku odbywały się specjalne spektakle z okazji Dionizji, czyli święta na cześć Dionizosa, boga wina i dzikiej natury. Pierwszymi aktorami byli tylko mężczyźni, którzy grali zarówno męskie, jak i żeńskie role. Z czasem teatr zaczął się rozwijać, dzięki czemu powstały nowe sposoby przekazywania emocji. Tak narodził się teatr lalek, pantomimy czy tańca.
- Aktor to jest zawód z taką, nazwijmy to misją publiczną – mówi gość audycji, Jerzy Jan Połoński. Celem tej profesji jest wprowadzenie widza w zupełnie inny świat. Aby to się udało, aktorzy muszą umiejętnie wyrażać swoje emocje oraz wiedzieć jak odpowiednio zagrać daną rolę. Im aktor ma większe zdolności i doświadczenie w swoim zawodzie, tym łatwiej jest publiczności uwierzyć w to, co widzi na scenie bądź ekranie telewizora.
58:27 2021_03_26 18_00_06_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 26 marca godz. 18:00
Tak naprawdę aktorem może zostać każdy. Dzieci mają ogromną wyobraźnie i są bardzo kreatywne, więc wymyślanie różnych historii i odgrywanie scen przychodzi im z łatwością. Aby pielęgnować u nich zainteresowanie sztuką i aktorstwem, można zorganizować domowy teatrzyk. Na sam początek przedstawiane historie mogą być improwizowane. Z kolei rekwizyty można stworzyć z tego, co mamy pod ręką, np. wykorzystać marchewkę do wykonania kukiełki.
Dzieci traktują zabawę w aktorstwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Niemniej jednak, jest to idealny sposób na podtrzymywanie i rozwijanie kreatywności. Co więcej, już dawno uważano, że teatr pomaga w rozwoju, dlatego był on jednym z przedmiotów nauczania. Szkoda zatem byłoby nie wykorzystać takiej okazji i nie połączyć przyjemnego z pożytecznym.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jerzy Jan Połoński
Data emisji: 26.03.2021
Godz. emisji: 18.00.
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!