Nazwa obecnej pory roku powstała jeszcze za czasów, kiedy na ziemiach polskich mieszkali Słowianie, a określali ją słowem "vesna". Pochodziło ono od wyrazów "was", czyli świecić i "wes" oznaczające coś wesołego. Na przestrzeni lat wymowa wspominanego wyrazu się zmieniła i przybrała formę "wiosna". Jeśli chodzi o marzec, nazwa miesiąca wywodzi się z łacińskiego słowa Martius, które związane jest z rzymskim bogiem wojny, Marsem. Wyraz kwiecień pochodzi od rozkwitających w tym okresie kwiatów, natomiast maj od imienia Maja, która była rzymską boginią przyrody.
59:54 2021_04_30 18_00_06_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Wyrazy i przysłowia związane z wiosną/Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD_30 kwietnia godz. 18:00
Jak wskazuje przysłowie "Jedna jaskółka wiosny nie czyni", jeśli zobaczymy wspomnianego wiosennego ptaszka, nie oznacza to jeszcze, że wiosna już nadeszła. Większym zaufaniem możemy obdarzyć skowronka, który został bohaterem zwrotu "Skowronka pieśń, to o wiośnie wieść". Z kolei inne wyrażenie mówi: Jak drozdy śpiewają na wierzchołkach drzew, wiosna wnet; a jak między gałęziami, to wiosna jeszcze nie z nami.
Nasza mowa ojczysta, chociaż wyjątkowa, nieraz zastawia na nas pułapki. Przykładem może być pisownia nazwy wiosennego owada, czyli pszczoły, która jest wyjątkiem od zasady, że po literze "p" piszemy "rz". Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze skrywa język polski, możecie posłuchać podcastu Pani Literki, która objaśnia m.in. jak poprawnie używać środków stylistycznych lub czym są związki frazeologiczne.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 20.04.2021
Godz. emisji: 18.00.
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!