Polskie Radio Dzieciom

Jak wytłumaczyć dzieciom zaduszkowe zwyczaje?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 10:00
We wczesnym średniowieczu mnisi co roku odprawiali nabożeństwa za zmarłych współbraci. Ale od IX wieku naszej ery podczas specjalnych nabożeństw intencjami modlitewnymi zaczęto obejmować wszystkich zmarłych chrześcijan. Z czasem nazwano ten dzień zaduszkami". Czy mówi się "dzień zaduszny", bo jest wtedy gorąco i duszno, jak uważa Filip Karocki, czy to dlatego, że myśli się wtedy o duchach? I czy duchów trzeba się bać?
Zaduszki. Obraz olejny Joa Uprka, 1897
Zaduszki. Obraz olejny Joža Uprka, 1897Foto: Joža Uprka

- Jak byłam mała bardzo się bałam duchów, ale mama mi mówiła, że coś złego mogą mi zrobić źli ludzie, a nie duchy i chyba to mnie przekonało, bo jestem już dużo starsza i przestałam się bać - opowiadała w "Podwieczorku" Małgorzata Jaszczołt z Muzeum Etnograficznego w Warszawie, z  którą Filip i Leopold rozmawiali o historii, znaczeniu i zwyczajach Zaduszek. - Ludzie w wielu miejscach na świecie wierzyli w duchy i w to, że te duchy przychodzą na ziemię w szczególnych momentach - opowiedziała gość Polskiego Radia Dzieciom.
Czym były "dziady"? Jakie są zwyczaje zaduszkowe w innych częściach świata? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Małgorzata Jaszczołt / Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Data emisji: 2.11.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Nietoperze - dlaczego latają zygzakiem i inne ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:49
Są jedynymi lotnymi ssakami, prowadzącymi nocny tryb życia, latają zygzakiem i posługują się echolokacją. O nietoperzach w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Justyna Odrzykoska, członkini Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się czas na wysyłanie prac konkursowych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 09:00
Polskie Radio Dzieciom ogłosiło (8.11.), czwartą edycję rodzinnego konkursu literacko - plastycznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Opowiadania, listy, kartki z pamiętnika, wiersze oraz komiksy ocenią popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke, ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów Tomasz Samojlik oraz dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wronom i gawronom jest zimno? Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:22
Listopad to jesienny miesiąc , który daje możliwość przygotowania się do zimy. I nie chodzi tu tylko o ludzi. Te kroki widoczne są w przyrodzie w wielu miejscach. O listopadowych zmaganiach zwierząt w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedział przyrodnik, Bartosz Popczyński.
rozwiń zwiń