Polskie Radio Dzieciom

Co nas łączy z innymi zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:34
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Królik Filip nie ukrywał zachwytu nad opowieścią, o tym, że "wszystkie człowieki wszystko wzięły od zwierząt". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Posłuchaj
58:43 Dzieci_AAC 2020_10_28-17-58-39.mp3 Co nas łączy z innymi zwierzętami? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_28.10.2020.

 

Filip przeczytał książkę "Człekozwierz - co nas łączy ze zwierzętami", autorstwa Christophera Lloyda, która jest o tym, że tak naprawdę bardzo wiele nas z nimi łączy. Choćby takie walenie nadają imiona konkretnym osobnikom. Kury dźwiękami opisują życiowe sytuacje. Termity budują miasta z klimatyzacją, a mrówki hodują grzyby.

Do rozmowy o tym, czy rzeczywiście zachowania zwierząt są podobne do ludzkich Lew i Królik zaprosili Mikołaja Golachowskiego, tłumacza tej książki. - Czy człowiek tak naprawdę jest drapieżnikiem, skoro się "dziko" zachowuje? Rozgościliśmy się na tej planecie i robimy na niej dużo złych rzeczy, szczególnie z punktu widzenia organizmów żywych, które nie są ludźmi - mówił gość audycji. Panoszymy się na niej i zachowujemy tak jak byśmy byli najważniejsi - jak byśmy byli jej panami i właścicielami. Tymczasem powinniśmy się nią opiekować - opowiadał gość audycji.

Czy ludzie są zwieńczeniem ewolucji i największym jej sukcesem? Czy w porównaniu z innymi zwierzętami ludzie rzeczywiście są tacy niezwykli? W czym inne zwierzęta są lepsze od ludzi? I jak się tłumaczy książkę o tylu zwierzętach?
Jesteśmy częścią przyrody. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Mikołaj Golachowski
Data emisji: 28.10.2020
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo


Zobacz także
Czytaj także

Energia napędzająca świat, to..?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:00
Filip i Leopold wpadają czasem w nastrój filozoficzny, który sprawia,że szukają odpowiedzi na zagadki wszechświata. Szukają wtedy nawet takiej odpowiedzi, którą wcześniej poznał już ktoś inny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomyśl, żeby zrozumieć. Lew i Królik o tajemnicach mózgu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 15:29
Lew i Królik mają ostatnio skłonność do przedziwnych rozmyślań. I tym razem proponują słuchaczom podróż w głąb mózgu, który - jako narząd ośrodkowego układu nerwowego występuje u większości zwierząt. I jak mówi Królik - od świata oddziela go tylko mała "kopułeczka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można dokarmiać leśne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 23:14
Dlaczego zimą trzeba być cicho w lesie? Dlatego, że jest to czas, kiedy rodzą się małe niedźwiadki. Wypłoszenie niedźwiedzicy z takiej gawry może spowodować, że wybudzi się z zimowego letargu i uciekając przed hałasem zostawi swojego malucha. Czy można samemu dokarmiać leśne zwierzęta? 
rozwiń zwiń