Polskie Radio Dzieciom

Zagrajmy z dzieckiem w poszukiwanie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:48
Wiele obiektów przeznaczonych do spędzania wolnego czasu pozostaje zamknięta. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż możemy cieszyć się momentami spędzonymi na dworze. Zwłaszcza teraz, kiedy zza rogu wyłania się wiosna. Jest to zatem idealna okazja to odkrycia nowych gier i zabawach na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest Geocaching, o której Filipowi i Leopoldowi opowiada w Podwieczorku Marzena Szychułda.
Najwcześniej, bo na przełomie maja i czerwca 2017 roku będziemy mogli wykorzystać telefon w urzędzie miasta,
Najwcześniej, bo na przełomie maja i czerwca 2017 roku będziemy mogli wykorzystać telefon w urzędzie miasta, Foto: Pixabay

Geocaching to rodzaj gry podobnej do poszukiwania skarbów lub podchodów. Jest to zabawa edukacyjna, która pozwala uczestnikom na odkrycie ciekawych i czasem mało znanych historii własnego rejonu i okolic. Pomysłodawcą zabawy był pasjonat sprzętu GPS, dlatego, aby wziąć w niej udział potrzebny jest smartfon.

Posłuchaj
59:26 2021_03_17 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Poszukiwania skarbów w XXI wieku_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 17 marca godz. 18:00

Zasady gry są proste. Po ściągnięciu aplikacji na telefon uczestnik ma dostęp do mapy Google, na której widnieją pinezki, a w nich punkty geograficzne. Po dotarciu do odpowiedniego miejsca należy znaleźć skrytki. Następnie pojawią się informacje związane z danym obszarem; historia lub ciekawostka na jego temat. Niekiedy uczestnik zostanie dodatkowo poproszony o wykonanie jakiegoś zadania.

Każda skrytka może zaskoczyć swoją zawartością. Znaleźć tam można np. rzeczy służące do wymiany. Uczestnik może taki przedmiot zabrać, ale musi pozostawić coś w zamian. Trzeba także pamiętać, aby dopisać swoje nazwisko do specjalnych papierowych dzienników znajdujących się w kryjówce. Będzie to oznaczać, że skrytka została przez Was odnaleziona, a zadanie zaliczone.

Zabawa w Geocaching jest idealnym pomysłem na spędzenie czasu z rodziną. Jeśli znacie miejsce o ciekawej historii możecie zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Kto wie, może sami zostaniecie kreatorem własnej ścieżki do poszukiwania skarbów.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Marzena Szychułda
Data emisji: 17.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Minecraft – jak samodzielnie stworzyć grę komputerową?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 10:00
Czym jest język programowania? Co znaczy scratch, albo java? I czy z gier komputerowych można się nauczyć programowania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachęcić mózg do uczenia?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 10:00
Ludzki mózg to bardzo skomplikowana maszyneria. Jak pewnie wiecie, w codziennych zajęciach wykorzystujemy jedynie niewielką jego część. A byłoby tak dobrze namówić go do pochłaniania ogromnej ilości wiedzy, czytania książek w krótkim czasie… - czy da się to w ogóle zrobić? Jak wygimnastykować nasze mózgi, żeby efektywniej z nich korzystać. To, jak mówią radiowe zwierzaki - to naprawdę kosmiczny temat audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń